Ako sme začínali

Tak sa to pred 30 rokmi začalo

Písal sa rok 1975. Školský rok 1975-76. Sladké prázdniny ešte trvajú, ale len pre žiakov. 18. augusta prišli do školy všetci pedagógovia, správni zamestnanci a tí žiaci, ktorí koniec prázdnin prežívali v Michalovciach. Obrovské stavenisko nepripomínalo školu pripravenú privítať 1. septembra žiakov.

A tak sa všetci s elánom pustili do práce. Vrstvy omietky mizli z okien, nečistotu po stavbároch pomaly vytláčali z tried a chodieb.

Triedy a kabinety sa pomaly napĺňali školským nábytkom. Lejaky, ktoré v týchto augustových dňoch nastali, premenili leto na jeseň. Ani ony však neodradili dobrovoľníkov od práce, ba dokonca preverili prácu stavbárov. Keď sa počasie umúdrilo, všetci skonštatovali, že urobili veľký kus práce aj keď v priebehu roka kde – čo bude potrebné dokončiť.

1. september 1975! Deň ako namaľovaný. Na bezoblačnom nebi sa usmieva slniečko. Dobrianskeho ulica ešte toľko detí nevidela. Na rýchlo upravenom priestranstve pred školou sa zhromažďujú učitelia so svojimi triedami, vedenie školy, rodičia i hostia. Slávnosť otvoril riaditeľ školy Juraj Kríž. Po slávnostnom prestrihnutí pásky predstaviteľom ONV v Michalovciach Ing. Mikulášom Kormaníkom a krátkom kultúrnom programe, odchádzajú prváci so svojimi triednymi učiteľkami zasadiť v areáli školy „ svoju lipku“. Týmto krásnym činom sa do tradícii školy zaviedlo vysádzanie stromčekov novými prvákmi. Keďže symbolickým stromom Slovákov je lipka, rozhodnutie bolo jednoznačné. V priebehu celej školskej dochádzky majú žiaci možnosť sledovať rast svojho stromu, starajú sa oň a symbolicky s ním rastú aj oni.

Takto sa začal školský rok v novej dvadsaťdvatriednej ZDŠ na Ulici T. J. Moussona, kde sa presťahovalo 820 žiakov a 56 členný učiteľský kolektív z budovy ZDŠ na Ulici kpt. J. Nálepku. Napriek značným ťažkostiam vyplývajúcim z dokončovacích prác, vďaka pochopeniu stavbárov a veľkej ochote pracovníčok školskej jedálne už 3. septembra sa mohli žiaci stravovať.