Významné osobnosti školy

Mgr. Juraj Kríž

Narodil sa 8. júna 1931 v rodine robotníka v Trhovištiach, kde navštevoval ľudovú školu

(1938 – 43). Odtiaľ odchádza študovať na Gymnázium v Michalovciach (1943 – 51).

Po ukončení pracuje na OSŠ v Lastomíri. Po vykonaní základnej vojenskej služby sa vracia

na pôvodnú školu ako učiteľ a neskôr jej riaditeľ. Diaľkovou formou štúdia absolvuje

Pedagogickú fakultu UPJŠ Prešov odbor prírodopis – pestovateľské práce.

V rokoch 1957 – 62 je poverený vykonávať funkciu inšpektora kultúry ONV a následne

vedúceho Odboru školstva ONV v Michalovciach. V roku 1962 sa stáva riaditeľom I.

ZDŠ v Michalovciach na dnešnej Ulici kpt. Nálepku. Škola pod jeho vedením mení

svoj vzhľad k lepšiemu – upravuje sa dvor, budujú sa ihriská, zriaďuje sa športové stredisko.

Vybavenie školy didaktickou technikou a ďalšími učebnými pomôckami sa výrazne zlepšuje.

V roku 1966 sa v škole zavádza vyučovanie anglického jazyka. Od roku 1967 sa škola stáva

jazykovou školou s vyučovaním ruského, anglického a nemeckého jazyka.

V roku 1975 sa škola presťahovala do dnešných priestorov na Ulici T. J. Moussona.

Vedenie školy na čele s riaditeľom zabezpečuje estetizáciu školy, jej vnútorné vybavenie,

doplňovanie kabinetov pomôckami ako aj výstavbou účelového športového areálu školy.

Jeho pracovné nasadenie neprestávalo a trvalo až  do odchodu na dôchodok v roku 1991.

Mgr. Marta Eštoková

Od roku 1980 pôsobila na I. ZŠ v Michalovciach. Aktívne pôsobila v poradných pedagogických i umeleckých orgánoch v škole, okrese i kraji.

Ako učiteľka ruského jazyka dosiahla vynikajúce výsledky. Žiaci pod jej vedením ako víťazi celoslovenských kôl reprezentovali školu, mesto i SR na európskych súťažiach v Moskve.

Medzi najväčšie dary, ktoré zanechala, patrí založenie detského tanečného súboru Slniečko v r. 1980. Tento súbor úspešne reprezentuje nielen I. ZŠ, ale aj naše mesto.

Pod jej vedením sa súbor Slniečko vypracoval na vynikajúcu kultúrno- umeleckú inštitúciu, ktorú poznajú občania nielen nášho mesta, ale celého Slovenska, Českej republiky, Írska, Egypta, Nemecka a Ukrajiny.

Získala tieto ocenenia:

- v roku 2007 „Veľkú medailu sv. Gorazda“ in memoriam udelenú ministrom školstva SR pri príležitosti Dňa učiteľov za celoživotnú prácu a mimoškolskú činnosť v prospech detí a mládeže.

-  v roku 2008 na I. ročníku memoriálu, ktorý sa konal na jej počesť, bola ocenená:

Plaketou predsedu KSK  in memoriam

Plaketou primátora mesta in memoriam

Medailou za zásluhy o rozvoj Matice slovenskej

in memoriam

-  v roku 2009 Cena mesta Michalovce za  propagáciu mesta doma aj v zahraničí
    in memoriam

Pani Marta žije aj naďalej v srdiečkach detí svojho Slniečka.

Mgr. Mária Zolotová

Dňa 29. marca 2007 na slávnostnom galavečere v Štátnom divadle v Košiciach boli ocenení najobľúbenejší učitelia na Slovensku v hlavnej kategórii Zlatý Amos.

Mgr. Mária Zolotová zvíťazila v kategórii Amos press.