História školy

Dočítame sa v archívoch a kronikách

Po oslobodení bolo prijatých viac školských zákonov, ktorými sa menila dĺžka školskej dochádzky, ako aj vnútorná štruktúra a názvy základných škôl. Školský zákon č. 95/1948 Zb. predĺžil dovtedy zaužívanú osemročnú školskú dochádzku na 9 rokov a to 5 ročníkov

národnej školy a 4 ročníky nižšej školy. Po prechodnom skrátení povinnej školskej dochádzky na 8 rokov (1953 – 59)bola zákonom č. 1861/1961 Zb. opäť zavedená deväťročná školská dochádzka a OSŠ (osemročné stredné školy).

Podľa dokumentu Ďalší rozvoj výchovno – vzdelávacej sústavy  z  r.1976 a školského zákona č. 29/1984 sa rozširuje povinná školská dochádzka v rozsahu 10 rokov na stupeň strednej školy(8 rokov v základnej škole a 2 roky na SOU, SOŠ alebo gymnáziu).

V Michalovciach sa niektoré ľudové školy zlučujú s nižšou strednou školou a vzniká OSŠ, ZDŠ či ZŠ. V uvedenom období vzniklo postupne 8 plne organizovaných základných škôl buď zlúčenímalebo prirodzeným rastom mesta. Najstaršou strednou školou v meste, ktorá nadväzuje takmer

na 700-ročnú tradíciu škôl je I. ZŠ.

Dnešná I. ZŠ (ZŠ na Ulici T. J. Moussona) používa tento názov od roku 1974. Po vojne začína poskytovať vzdelanie od roku 1945 v štyroch triedach (v troch chlapci a v štvrtej dievčatá)ako meštianska škola chlapčenská. V roku 1948/49 sa ustaľuje jej názov na

Strednú chlapčenskú školu v Michalovciach. Na základe zákona z 25. 4. 1953 v meste zanikajú ľudové školy(po vojne národné ľudové školy) a Ľudová škola I. obvod. Stredná škola chlapčenská a dievčenská na Cintorínskej ulici sa spájajú a vzniká I. ZDŠ. V roku 1974  dostáva dnešný názov I. ZŠ. 1. 9. 1975 sa z priestorov Cintorínskej ulice (dnes Ulica kpt. Nálepku) presťahovala do dnešných priestorov pod Hrádkom na Moussonovej ulici.

Škola sa po celú dobu svojej existencie usilovala ovplyvňovať úroveň vzdelávania v meste, vplývať na vzťah občanov a rodičov ku škole, uplatňovať moderné pedagogicko – psychologicképostupy a kvalitnými  materiálnymi a didaktickými pomôckami dosahovať v rámci okresu čo najlepšie výchovno – vzdelávacie výsledky. Táto škola nadväzuje na tradíciu vyučovania cudzích jazykovz predvojnového obdobia.Okrem ruského jazyka zavádza vyučovanie anglického jazyka a nemeckého jazyka formou rozšíreného vyučovania od 3. resp. 5. ročníka. S vyučovaním anglického jazyka sav škole začalo 1. septembra 1966 a štatút školy s rozšíreným vyučovaním  jazykov získava škola 1. septembra 1967.

Prvou vyučujúcou anglického jazyka bola p. Ivanová a v nasledujúcom roku pribudla Darina Serugová. Tým sa vytvorili personálne podmienky pre výučbu západných jazykov. Rozvoj výučby jazykov pokračoval, čoho dôkazom je, že z rozhodnutia  MŠ SR z 31. marca 1998 sa súčinnosťou

od 1. 9. 1998 škola stáva ZŠ s učebnými plánmi rozšíreného vyučovania cudzích jazykov v 1. – 9. ročníku ZŠ.

Tým, že pri novej škole bol vybudovaný pekný športový areál s jedným futbalovým ihriskom a dve ihriská hádzanárske, dve basketbalové a dve volejbalové, vytvorili sa výborné podmienky na telovýchovnú činnosť. Pre žiakov 5. – 8. ročníka vzniklo hádzanárske stredisko a neskôr aj športové triedy. Organizátorom tejto  činnosti bol Jozef Babiar. V jazykovej a športovej činnosti patrí škola k najlepším v okrese aj v kraji.

V nových priestoroch boli vytvorené aj dobré materiálne a personálne podmienky pre záujmovú činnosť žiakov. Tá sa rozvíjala buď formou nepovinných predmetov alebo krúžkovej činnosti – na zásade dobrovoľnosti a na ročníkoch 1. – 4. v činnosti školských družín. Vynikajúce výsledky

dosiahli žiaci v divadelnej a tanečnej činnosti, najmä v tanečnom súbore Slniečko