Archív noviniek

šk. r. 2019/2020

Čokoládová tretra

Základná škola T.J. Moussona zorganizovala pre svojich žiakov, predškolákov a záujemcov z iných škôl 17.4.2019 základné kolo týchto medzinárodných pretekov.

So silným vetrom, chladom a hlavne súpermi sa popasovalo 260 detí z nášho mesta a blízkeho Trebišova. Každý, kto dobehol do cieľa, získal čokoládovú medailu a najlepších päť v každej kategórii okrem cien a medailí aj nominačný list do krajského kola, ktoré sa konalo 22.5.2019 v Košiciach.

Tu sa naši zástupcovia v konkurencii takmer 600 detí z ,, východoslovenského“ kraja ukázali ako zdatní bojovníci. Opäť im neprialo počasie, ale ani nárazový vietor a dážď ich neodradili. Okrem osem priamo postupujúcich zo ZŠ T.J.Moussona ( J.S.Bednár, P.Čornej, M.Vargaeštoková, S. Hajdučková, N.Kucáková, E.Grigeľová , K.Červenáková a L.Vinc) uspeli aj deti zo ZŠ P.Horova (L.Andrisová), ZŠ Ul. Okružná (S. Devečková) dokonca aj MŠ Leningradská (M.Dlugoš).

Tak zo 144 detí v celoslovenskom finále, ktoré sa konalo 5.6.2019  na atletickom štadióne TUKE v Košiciach, súťažilo (aj s pozvanými náhradníkmi) 13 detí z Michaloviec. Po skvelej rozcvičke s ambasádormi Čokoládovej tretry Jankom Volkom a  dvojičkami Velďákovými a krátkej štafete na 3x50 m sa rozpútali finálové boje. Konečne prialo aj počasie, čo sa odzrkadlilo aj na výsledných osobných rekordoch takmer u všetkých pretekárov. V náročnej konkurencii najrýchlejších detí Slovenska v behu na 100 m zvíťazila Sofia Devečková, na 200 m prekonala všetky dievčatá (aj chlapcov) Nela Kucáková a na 300 m nechala za chrbtom všetky súperky Kiara Červenáková. Z chlapcov vybojoval druhé miesto na 100 m Jakub Sebastián Bednár, ďalej postúpili aj Patrik Čornej a ešte len predškolák Marco Dlugoš, Martina Vargaeštoková Lucia Andrisová.

Najúspešnejšia základná škola vo finále „Čokotretry“  bola ZŠ Moussona s dvoma zlatými a jednou striebornou medailou + dvoma postupujúcimi . Najúspešnejšie atletické mesto sa stali Michalovce s troma zlatými medailami, jednou striebornou a štyrmi postupujúcimi do medzinárodného Superfinále v Ostrave!

Všetkým želáme podobne úspešné preteky aj v Ostrave 19. -20. 6.2019 !

Ingrid Štefanisková

Shakespearov deň - mestská súťaž

29.4.2019 sa uskutočnila mestská súťaž Shakespearov deň. Žiaci súťažili vo vlastnej tvorbe, prednese poézie a prózy a predviedli divadelné predstavenia.Súťaže sa zúčastnili žiaci šiestich základných škôl a Gymnázia, Ľ. Štúra. Naši víťazi:

Prednes:

Janičkovičová Zdenka, 2. miesto

Vlastná tvorba:

Mižák Lukáš, 1. miesto, Styrančáková Miriam, 2. miesto, Bilecová Sofia, 2. miesto

Divadelné predstavenie

The Pixel Land, 1. miesto (žiaci 7. ročníka)

Viťazom blahoželáme

Úspechy v ruskom jazyku

Ako už tradične, aj v tomto školskom roku sa naši žiaci ruštinári zúčastnili mnohých súťaži, v ktorých dosiahli krásne úspechy.

V marci sa v našej škole konalo krajské kolo olympiády v ruskom jazyku. Našu školu reprezentoval v kategórii A1 Richard Čornej, ktorý obsadil 2. miesto a v kategórii A2 Peter Ondrík, ktorý obsadil 1. miesto a postúpil na celoslovenské kolo do Bratislavy, kde v dňoch 16. a 17.4. vo svojej kategórii obsadil 1. miesto.

V súťaži Ruské slovo sme takisto dosiahli výborné výsledky. Po víťazstve v krajskom kole, ktoré sa konalo v marci v našej škole v celoslovenskom kole v Košiciach získali:

Poézia I. stupeň

2. miesto Nella Majorová

2. miesto Daria Medvegyeva RP

Próza I. stupeň

2. miesto  Ondrej Dančišin

Spev I. stupeň

2. miesto Ľudovít Faltus sólo

2. miesto Laura Kovaľová a Matej Mirdala

Poézia II. stupeň

1. miesto Samuel Uhrín 5.- 7.r.

1. miesto Peter Ondrík 8. - 9.r.

Próza II. stupeň 8. - 9.r.

4. miesto Katarína Hlavatá

2. miesto Saskia Kolesárová RP

Spev II.stupeň

1. miesto Zuzana Tongeľová, Miriama Bruňová, Žofia Žofčáková, Timea Mihalčová

V súťaži Jazykový kvet po 1. mieste a víťazstve v krajskom kole na celoslovenské kolo postúpili Nella Majorová, Daria Medvegyeva, Peter Ondrik, Saskia Kolesárová a divadielko žiakov siedmeho ročníka Repka.