Školská knižnica

Aktivity v šk. knižnici

Šk. rok 2022/2023

Medzinárodný deň školských knižníc

Tak ako každý rok aj v tomto školskom roku sme sa zapojili do celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice,“ ktorý sa uskutočnil 24. októbra pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc. Tento deň sa stal v našej škole už tradíciou.

Tohtoročná téma projektu  bola „ Ako máme radi našu knižnicu.“  Zábavnými  formami práce s knihou sme sa snažili podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici, k čítaniu a poznávaniu nového. Jednotlivé aktivity boli smerované tak, aby si žiaci uvedomovali význam čítania v živote človeka, vytvárali si k čítaniu trvalý a pozitívny vzťah, poznávali nové a predovšetkým rozumeli textom, ktoré čítajú.

Aj tento ročník považuje opäť za úspešný, o čom svedčia aj fotografie z podujatia.

V. K.

šk. r. 2013/2014

Čítajme si

Dňa 5.6.2014 sa naši žiaci opäť zapojili do čitateľského maratónu pod názvom Čítajme si. Čítali veľkí i malí, takže sa zapojili žiaci od prvého až po deviaty ročník. Dostali sme sa tak k rekordnému číslu 307 zúčastnených. Starší žiaci sa začítali do príbehov spisovateľa Romana Brata – Mordovisko a pre žiakov prvého stupňa sa na chvíľu ich najlepšou priateľkou stala kniha Dvanásť zlatých rozprávok.  Dve štvrtácke triedy sa do čitateľského maratónu zapojili v Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického.

Organizátorom už  7. ročníka čitateľského maratónu detí je Linka detskej istoty pri SV UNICEF. Cieľom tohto podujatia bolo zapojiť čo najväčší počet detí do aktivity, ktorú v posledných rokoch vytláčajú moderné technické zariadenia od počítačov cez televízor až po mobil. Dúfajme, že pokus prekonať minuloročný rekord 36321 čítajúcich detí sa podaril.

Deň školských knižníc

Mikulášsky darček - nové knihy  pre knižnicu

Výroba vianočných pozdravov

Školský rok 2011/2012

Školská knižnica pripravila v prvom štvrťroku pre svojich čitateľov súbor podujatí, podporujúcich čítanie a pozitívny vzťah ku knihám.

V októbri uskutočnila v spolupráci s Okresnou knižnicou prezentáciu novej knihy Martina Vopěnku Spiace mesto, spojenú s čítaním ukážok z knihy a besedou s autorom a prekladateľkou knihy.

24. októbra 2011 pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc bola počas celého vyučovacieho dňa naša školská knižnica plná detí, ktoré zaujímavými formami práce s knihou napĺňali tému tohtoročného Medzinárodného dňa školských knižníc „Školské knižnice pripravujú žiakov na život“.

Jednotlivé časti podujatia pani učiteľky pripravili s cieľom, aby si žiaci osvojili veľa praktických zručností, potrebných pre život, zručností, ktoré sú primerané ich veku a aktuálnym schopnostiam. Boli to aktivity rôznorodé, podporujúce tvorivosť, kreativitu žiakov.

Druháci sa venovali téme Správna výživa a vitamíny v našom živote a hrali „Zeleninové pexeso“, štvrtáci vyhľadávali vybrané slová v riekankách a básničkách a vytvorili „Strom vybraných slov“, vytvárali tiež básničky s tematikou rozprávok. Šiestaci sa venovali tvorbe J. Smreka a jeho básni „Oči“ a vyhľadávali obrazné pomenovania, týkajúce sa očí vo Frazeologickom slovníku, vysvetľovali si ich navzájom. Siedmaci vytvárali projekt na tému Moja obľúbená pizza a vyhľadávali ingrediencie, z ktorých sa dá ich obľúbené jedlo pripraviť, využívajúc odbornú literatúru a internetové stránky. Žiaci ôsmeho ročníka ilustrovali lásku A. Sládkoviča – Marínu podľa pocitov, aké prežívali pri čítaní diela.

Sprievodnou akciou bola výstavka knižných záložiek, ktoré vytvorili naši žiaci pre deti partnerskej školy – ZŠ Lúčky v rámci projektu Záložka do knihy spojuje školy. Žiacke kolektívy mali možnosť si ju nielen prezrieť, ale i hlasovať  o najsympatickejšie záložky. Víťazov sme odmenili balíčkom sladkostí.

Začiatkom novembra navštívili žiacke kolektívy piateho - siedmeho ročníka Okresnú knižnicu, aby sa zúčastnili podujatia Halloween v knižnici, spojeného so „strašidelným čítaním“ a rôznymi tvorivými aktivitami, súvisiacimi s týmto sviatkom strašidiel.