Školská knižnica

Deň ľudovej rozprávky

Pri príležitosti výročia narodenia Pavla Dobšinského (16. marca 1828), známeho zberateľa slovenských rozprávok, poeta, prekladateľa romantických básnikov a klasikov svetovej literatúry a folkloristu sa koná 16. marca Deň ľudovej rozprávky.

Stal sa neoficiálnym sviatkom rozprávky, ktorý vzišiel z kampane Slovenskej národnej knižnice v roku 2008 pod názvom Slovensko Dobšinskému, konanej pri príležitosti 180. výročia jeho narodenia. Tretiaci si tento deň pripomenuli zaujímavým podujatím. Teta Evka z knižnice ich oboznámila s tvorbou Pavla Dobšinského, ktorú si môžu vypožičať z knižničného fondu našej školy. Následne oni jej vyrozprávali, čo všetko už vedia o ľudových rozprávkach.

Opierali sa nielen o svoje vedomosti, ale podopreli to aj názornými ukážkami z prečítaných ľudových rozprávok. Spolupracovali v skupinách, kde mali poskladať puzzle ilustrácie z rozprávky a vyskladať zo slabík jej správny názov. Priradzovali postavám čarovné predmety, určovali typické znaky rozprávok či vyhľadávali vybrané slová. Skvele strávený čas v knižnici im isto ostane dlho v pamäti. Marec pre nich nebude len mesiacom venovaným knihám, ale konkrétne 16.marec sa odteraz bude spájať s Dňom ľudovej rozprávky.

Dočítania priatelia!