• ANJEL VIANOC 2018

Na Mikuláša v Tatranskej galérii vyhlásili víťazov 12. ročníka výtvarnej súťaže Anjel Vianoc. Do boja sa tento rok prihlásil rekordný počet škôl – 130 a súťažilo 789 prác. Deti si minulý štvrtok prevzali diplomy a ceny. Do Tatranskej galérie zavítal aj Mikuláš so sladkosťami pre mladých výtvarníkov. Súťažilo sa opäť vo viacerých kategóriách MŠ, ZŠ , SŠ aj ZUŠ. Najlepší anjel z prvého stupňa základných škôl bol zo ZŠ T. J. Moussona z Michaloviec, zo SŠ Belá a zo SŠ D. Tatarku v Poprade. Organizátori boli radi, že sa naozaj zúčastnili školy a deti z celého Slovenska, od najvýchodnejšieho východu, Michaloviec, až po Bratislavu. Teší ich, že kvalita prác je stále na vyššej a vyššej úrovni. Sú tu zastúpené všetky techniky a čo je novinka v tomto roku, dokonca aj film. Všetky práce budú vystavované v Tatranskej galérii do konca januára 2019.

• Oznámenie o udelení riaditeľského voľna

Riaditeľka Základnej školy Teodora Jozefa Moussona, T. J. Moussona 4, Michalovce, v súlade so zákonom 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) §150, ods.5 a o zmene a doplnení niektorých zákonov, udeľuje žiakom 6. – 9. ročníka z dôvodu TESTOVANIA 5 – 2018 dňa 21.11.2018 riaditeľské voľno. V tento deň sú všetci žiaci 6. – 9. ročníka automaticky odhlásení zo stravy. Žiaci 1. – 4.roč. ( I.stupeň ZŠ ) majú riadne vyučovanie.

• OZNAM

Dňa 12. novembra 2018 bude prerušená v škole dodávka elektrickej energie z dôvodu opravy a údržby distribučnej sústavy v čase od 7:30hod. do 15:00hod.

Prevádzka školy bude fungovať v bežnom režime. Je zabezpečené: vykúrenie budovy školy do uvedeného času prerušenia dodávky el. energie, obed pre žiakov v školskej jedálni a školský klub detí. Žiaci v 1.-4. ročníku budú mať 4 vyučovacie hodiny a žiaci 5.-9. ročníka majú 5 vyučovacích hodín.

• Tanečný súbor Slniečko opäť zažiaril

Tanečný súbor Slniečko, ktorý pracuje pri CVČ Základnej školy Teodora Jozefa Moussona s 45 tanečníkmi od 8 do 15 rokov, počas novembrového víkendu opäť zažiaril. Tentokrát jeho lúče rozohriali mesto Písek v Českej republike.

2. – 5. novembra písecký kultúrny dom patril jeho malým i veľkým tanečníkom, ktorí si merali svoj talent spolu s ďalšími účastníkmi zo 17 krajín celého sveta na kvalifikačnej súťaži Line Dance World Championships.

• MISS TEKVIČKA

Tak ako minulý rok, aj tento sa na našej škole konala súťaž o najkrajšiu tekvičku. Deti pri výrobe tekvíc preukázali svoju šikovnosť a kreativitu. Ozdobené tekvice mohli obdivovať ako žiaci , tak i rodičia vo vestibule našej školy. Aj tento rok hlasovali jednotlivé triedy za najkrajšiu tekvicu. Víťazi súťaže získali nielen cenu pre svoju triedu, ale i odmenu a diplom za svoju aktivitu. Ocenené boli aj ostatné deti, ktoré sa zapojili do súťaže. Výstava tekvíc sa všetkým veľmi páčila.

• Úspešný začiatok

Aj tohto roku sa konal klasický atletický dvojboj v šprinte a skoku do diaľky žiakov ZŠ ako súčasť programu JBL JUMP FEST 2018. Žiaci druhého až siedmeho ročníka základných škôl z celého Slovenska sa predstavili v najklasickejších atletických disciplínach, na špičkových športoviskách, motivovaní atmosférou a atletickými hviezdami. V šprintérsko-skokanskom dvojboji si svoje schopnosti otestovalo asi 250 malých atlétov. Z našej školy ich bolo 15. Príležitosť mali mimo súťaže aj prváci. Stelke Hajdučkovej a Jakubovi Sebastiánovi Bednárovi sa darilo najviac. Vo svojich kategóriách zvíťazili: Kiara Červenáková; Nela Kucáková, Dušan Kostovčík a Lukáš Tomáš. Michal Eštok získal 3. miesto. Veríme, že práve atletické vzory a jedinečná atmosféra špičkovej atletiky v historickom centre mesta, môžu byť správnou cestou ako priviesť deti a širokú verejnosť ku kráľovnej športu.

• Matičiari na Jednotke

V slede udalostí osudových osmičiek, ktoré pripadajú na rok 2018, si žiaci ZŠ T. J .Moussona pripomenuli ich veľký odkaz aj historický význam.

Vzácny hosť, ktorého sme privítali v našej škole v septembri 2018, bol predseda Matice slovenskej z Martina JUDr. Marián Gešper v sprievode riaditeľky michalovského Domu Matice slovenskej pani PhDr. Obšatníkovej Karin.

• Učenie v pohybe

Zelená základná škola na Ulici Teodora Jozefa Moussona v Michalovciach prežila akčný týždeň. V rámci Európskeho týždňa mobility bolo všetko v pohybe. Vyučovacie hodiny sa realizovali prevažne vo vonkajšom areáli školy, ale aj v rôznych kútoch nášho mesta. Žiaci so svojimi učiteľmi sa na vopred určené lokality presúvali pomocou GPS a plnili tam rôznorodé úlohy. V rámci matematiky merali rozmery športového ihriska a počítali jeho obsah. Výtvarnú výchovu si spestrili nazbieraním prírodnín a skrášlením interiéru školy. Na fyzike merali teplotu vzduchu, vody, počítali slnečnú konštantu. Anglicky opisovali farby a krásy jesene. Malí žiaci sa učili počítať množstvo krokov od brány školy po dvere k triede. Keď náhodou zlyhala technika a GPS, vďaka vedomostiam z geografie sa orientovali klasicky pomocou prírody. Na hodinách dejepisu putovali po historických pamiatkach mesta. Aj informatika sa uči

• Beseda

Dňa 19. 9. 2018 do našej školskej knižnice zavítali dvaja významní ľudia, a to slovenská spisovateľka a novinárka Zuzka Kuglerová a pán spisovateľ Ondrej Kalamár.

Zuzka Kuglerová písala niekedy aj pod menom Zuzana Kozičová. Aktuálne žije a tvorí v Bratislave. Založila a vydávala detský časopis Dúha. V súčasnosti je spoluzakladateľkou Združenia internetových autorov Pars Artem a vydavateľkou internetového e-magazínu o literatúre.

• Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky
      • Mesto Michalovce
      • Národný inštitút vzdelávania a mládeže
      • Zelená škola