• Zelená škola

        • Celoslovenská certifikácia Zelených škôl

          V dňoch 21. a 22. októbra 2010 sa vo Zvolene uskutočnilo vyhodnotenie už piateho ročníka medzinárodného projektu Zelená škola. Celé podujatie sa nieslo pod záštitou ministra školstva Eugena Jurzycu.Slávnostnej certifikácie sa zúčastnilo asi stopäťdesiat zástupcov škôl, miest, obcí a mimovládnych organizácií, pre ktorých organizátori pripravili konferenciu „Škola zmeny“ o participácii v environmentálnej výchove. V deň certifikácie sa konala pre účastníkov panelová diskusia, kde aktívne vystupovala aj koordinátorka projektu našej školy, ktorá prezentovala naše environmentálne aktivity.

          V tomto projekte sme zapojení už šiesty rok. Sme veľmi radi, že titul Zelená škola, sme obhájili aj tento krát a že sa môžeme pýšiť zelenou vlajkou celosvetového hnutia Eco - Schools.

          Titul Zelená škola je značkou kvality environmentálneho vzdelávania a manažmentu na školách. Okrem Slovenska sa používa v ďalších 46 krajinách sveta. Zelené školy sú nielen ekologickejšie, ale ponúkajú alternatívne metódy výučby so zapojením žiakov. Jedným z cieľov je znížiť vplyv školy na životné prostredie a dosiahnuť, aby sa škola stala iniciátorom pozitívnych zmien vo svojej komunite. Škola, ktorá získala titul, dáva svojim žiakom možnosť učiť sa zážitkom, tráviť viac času v prírode, naučiť sa ju vnímať a chrániť ju.

           

          Vitajme spolu jeseň

          spoločný projekt zameraný na jesennú výzdobu školského areálu. V tvorivých dielňach v rámci ŠKD šikovné ruky žiakov a vychovávateliek 2. a 3. oddelenia z prinesených tekvíc vytvorili nové originály. K tomu zopár strašiakov a výstava je hotová.

          Aktivity jednotlivých tried


           

           

          Literárne okienko z jesennej prírody

           

          5.A

          Volá na nás príroda: „Zničiť by ma bola škoda!“

          Motýle tu lietajú, vtáčiky si spievajú.

          Jeseň klope na dvere, zvieratká chystajú postele.

          Hádžu si zásoby do nory, aby hladné neboli.

          Volá na nás príroda: „Zničiť by ma bola škoda!“

          5.C

          Cez deň vetrík silno fúka, nafúka nám do klobúka.

          Šípky pekne voňajú a plody nám rozdajú.

          6.C

          Príroda je krásna vec, tam je zajac tu mravec.

          Aha tu je dubáčik a vedľa neho slimáčik.

          7.B

          My žijeme v prírode a učíme sa o vode, tak isto aj o pôde.

          Ľudia, rastliny, zver, zvolili si správny smer.

          Tým smerom je príroda a v sadoch dobrá úroda.

          8.B

          Príroda je naša priateľka, je to dobrá nádielka.

          Rany na duši našej zahojí, keď nás obvinie v zelenom závoji.

          8.C

          O našej triede si štebotá vtáčik, ba aj maličký chrobáčik.

          Malá veverička v červenom kožúšku, má domček v lieskovom oriešku.

          Stromček si tíško šepoce, že najlepšia je 8.C.

          9.A

          Príroda je zázrak krásny, opíšeme ho tu v básni.

          Krásne lesy, jazerá, každý sa rád pozerá.

          Kvietok kvitne do ružova, narodí sa srnka nová.

          Nazbierame maliny, bude koláč od maminy.

          Príde zima, po nej jar, navštívime každý kraj.

          9.B

          Príroda je krásna, obloha je jasná.

          Jar, leto, jeseň, zima, každé obdobie poteší ma.

          Vietor sfúkol z vetvy list, už by mala jeseň prísť.

          Na jar všetko rozkvitá, príroda je zabitá.

          Príroda je kamarát, preto ju má každý rád.

          Boh nech žehná prírodu, rastliny, zvieratá i vodu.

           

          Infostánok "VODA"

          Dńa 28. januára 2011 sa v spoločenskej miestnosti podľa časového rozpisu vystriedali žiaci celej školy. PrečO?

          Pozvali si ich štvrtáci, ktorí prezentovali svoje projekty o vode. Pani učiteľky pripravili hodinovú filmovú prezentáciu o spôsoboch úpravy pitnej vody a čistenie úžitkovej vody. Cieľom infostánku bolo nielen získať nové poznatky o ceste vody k nám, ale aj zamyslenie sa nad tým , že všetci svojím každodenným konaním môžeme ovplyvňovať dostatok a kvalitu vody ako nevyhnutného zdroja života na Zemi.

          .

           

          Infostánok piatakov

          Tento infostánok innformuje žiakov o tom, že rok 2011 je venovaný budovaniu dažďových záhrad, ktoré majú zabrániť vzniku povodní.Ich výstavba spočíva v zachytávaní dažďovej vodya a jej opätovnému využívaniu. Dažďová záhrada má okrem ekologického významu aj ekonomický: šetrí naše peniaze za poplatky za odtokovú vodu. Piataci zároveň vyzývajú žiakov do súťaže o najoriginálnejšiu postavu patróna povodní.

          Po stopách energie

          V mesiaci február sa žiaci 8. ročníka vydali na putovanie za spoznávaním výroby energie.

          Niečo už vedeli z vyučovacích hodín fyziky a zemepisu. Vidieť však výrobu elektrickej energie na vlastné oči, to bol zážitok. Najskôr sme navštívili tepelnú elektráreň EVO vo Vojanoch. Už pri vstupe do elektrárne každý z nás videlprísne bezpečnostné opatrenia. Vítali nás príslušníci SBS, každého prekontrolovali, prečítali jeho meno podľa zoznamu, aby vedeli, kto všetko sa bude v priestoroch elektrárne nachádzať. Potom nasledovala prehliadke elektrárne. Sprevádzali nás jej zamestnanci. Na malú chvíľu sme sa cítili ako oni, kvôli bezpečnosti každý musel mať na hlave prilbu. Prešli sme celý závod a boli nám odborne podané všetky údaje týkajúce sa spôsobov, množstva, ceny výroby elektrickej energie týmto spôsobom.

          Po tejto zaujímavej prehliadke sme pokračovali v svojom putovaní ďalej. Našim cieľom bola dedinka Malý Ruskov, kde sa nachádza solárna elektráreň. To, čo sme uvideli tu, bolo niečo úplne iné. Veľké pole, pokryté solárnymi panelmi. Pán Gorás nám porozprával všetky zaujímavosti výroby elektrickej energie týmto ekologickým spôsobom. Žiaci, ale aj my učiteľky sme mali možnosť vidieť a porovnať si klasickú a alternatívnu výrobu elektrickej energie. Žiakom sa exkurzia veľmi páčila.

           

           

           

           

          SEPARKOVÉ KRÁĽovstvo

          V jeden krásny deň do každej triedy od 1. až po 6. ročník vstúpili víly Zelená škola, Papierka, Plastuľka, Tetrapačka a Odpadka a vyrozprávali rozprávku o tom ako budú obyvatelia Separkova, teda žiaci našej školy nielen odpad triediť, ale ho aj menej tvoriť. Rozprávka bola interaktívna, lebo žiaci si aj vyskúšali ako to bude prebiehať počas školského roku. Víly boli nanajvýš spokojné a nikoho nezačarovali.

          Nám ostáva len dúfať, že starostlivosť o odpad neostane len vo sfére rozprávky, ale sa stane neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného života v škole i doma.

           

          Výstavba ekostánku

          Pomáhali dospelí, ale aj starší žiaci. Hrable, lopaty,fúrik a šikovné ruky a terén v ekostánku je pripravený na betónovú dlažbu. Celoškolský zber pet fliaš, kumšt pána školníka a unikátne koše na triedený odpad sú na svete.

          Pozývame vás do ekostánku SEPARKOVO. Dostal nové šaty. Ak ste zvedaví aké najdete to vo fotoalbume.

           

          Výstava "NATURA"

           

          Workshop zelenej školy

          Víly Plastuľka, Papierka, Tetrapačka, Bioodpadka a Príroda z našej Zelenej školy zavítali dňa 11.1. k deťom Materskej škôlky na Školskej ulici v Michalovciach. Dozvedeli sa totiž, že aj oni sa o prírodu starajú pravidelne a vzorne. Malí škôlkari boli z návštevy veľmi prekvapení ale zároveň potešení.

          Naše víly sú tvory zvedavé a prísne, čo sa prírody týka. Deti zo škôlky naučili veľa o odpade, jeho triedení, o ochrane prírody, o tom, ako sa k nej treba správať. Aby sa presvedčili, či detičky pozorne počúvali, nakoniec ich formou peknej hry aj vyskúšali.

          V závere si každý zhotovil svoju malú vílu, ktorá bude strážiť jeho skutky. Celé dopoludnie detičky prežili s vílami v krajine rozprávky. Dúfame, že táto pekná rozprávka sa stane aj realitou.

          Menej je u nás viac

          Naša škola je už šesť rokov zapojená do medzinárodného projektu Eco-Schools, na Slovensku známeho pod názvom Zelená škola. V tomto školskom roku sme sa zapojili do spoločného projektu Eco-Schools Klimatická iniciatíva, ktorý prebieha v 18-tich krajinách sveta. Jeho cieľom je posilniť globálne prepojenie žiakov, učiteľov z rôznych končín sveta v snahe chrániť klímu a životné prostredie.
          Dôležitou súčasťou projektu je napĺňanie databázy najrôznejších námetov školských aktivít, ktoré prispievajú k znižovaniu emisií skleníkových plynov.

          Náš projekt pod názvom Menej je u nás viac túto iniciatívu veľmi zaujal a bol podporený finančnou sumou 450 €. Hlavným cieľom projektu je minimalizácia odpadu v škole, ale aj širšej komunite. Medzi zaujímavé aktivity projektu patria minimalizácia odpadu nepoužívaním plastových obalov na zošity, ekologické infostánky pre verejnosť o možnostiach minimalizácie odpadu a viacnásobné používanie vecí.

          Vypracovali sme výzvu pre základné školy v meste Michalovce ale aj pre ostatné Zelené školy, aby plastové obaly nahradili ekologickejšími alebo aby nepoužívali žiadne.

          Pre učiteľov a rodičov našej školy boli zabezpečené ekologické nákupné tašky na viacnásobné použitie, ktoré majú zabrániť používaniu igelitiek v obchodoch pri nákupoch.

          Pre žiakov prvého stupňa dievčatá z ekologického krúžku pod vedením svojich učiteliek pripravili workshop, kde si vyrábali pekné obaly na zošity z odpadového materiálu.

          Viac informácií v okienku Zelená škola a fotoalbume. Dúfame, že nás podporíte.


          Školský rok 2011/2012

          DEN_BEZ_aUT.doc

          Kolégium Zelenej školy

           

          Koordinátor: Mgr.Lenka Paľová

          Členovia:Mgr.Valéria Kocúrová-Riaditeľka ZŠ

          PaedDr.Ernestína Nemjová-zást. ZŠ

          Mgr.Eva Puchírová-učiteľka

          Mgr.Renáta Perunková-učiteľka

          Mgr.Miroslava Danková-učiteľka

          Mgr.Jana Kehlová-učiteľka

          Mgr.Lýdia Kyselová-učiteľka

          Mgr.Viera Pavlíková-učiteľka

          Jaroslav Vinc-školník

          Zuzana Ruttkayová-žiačka 9.B

          Alexandra Baková-žiačka 9.B

          Hana Ščigulinská-žiačka 9.B

          Jana Hakošová-žiačka 9.B

          Michala Bovanová-žiačka 9.B

          Zuzana Grajcárová-žiačka 9.B

          Ráchel Moravcová-žiačka 9.A

          Adriana Chromá-žiačka 6.A

          Matúš Cifranič-žiak 5.B

          Nikola Tabaková-žiačka 7.B

          Natália Huňadyová-žiačka 7.B

          Nikola Záhorčáková-žiačka 7.B

          Slávka Kaločayová-žiačka 5.A

          Kamila Tkačová-žiačka 6.B

           


          Víťazi v zbere gaštanov šk. r. 2010/2011 a ich ocenenie

          Nina Semjanová II.B

          Peter Pempek V.A

          Marián Tóth II.A

          Dominika Puchírová IV.A

          Jaroslav Bovan IV.A

           

           

           

           

          ENVIRONMENTÁLNY AUDIT                
          ODPAD                
                         
                                         
                                         
          Povinné indikátory Jesenný (vstupný) audit ku dňu: Jarný (monitorovací) audit ku dňu: Záverečný (hodnotiaci) audit ku dňu: Pozn.                
            30.10.2009   18.6.2010                
          Je uskutočnený odpadový audit, tj. je vypracované úplné zhodnotenie množstva vyprodukovaného odpadu: definované jeho zdroje, druhy/zložky produkovaného odpadu, množstvo produkovaných odpadov podľa jednotlivých vyseparovaných druhov/zložiek a popis nakladania s jednotlivými druhmi/zložkami odpadu? Áno alebo nie? nie   áno                  
          Je prevádzka areálu školy v súlade s environmentálnou legislatívou SR, konkrétne je v súlade so zákonmi NR SR č. 223/2001 Z. z. o odpadoch (povinnosť triedenia odpadu, a pod.), č. 529/2002 Z. z. o obaloch, č. 478/2002 Z. z. o ochrane ovzdušia a inými? Áno alebo nie? áno   áno                  
          Je v škole zavedený systém pravidelného monitoringu množstva vyprodukovaného odpadu podľa jednotlivých vyseparovaných druhov/zložiek (vrátane nebezpečného odpadu)? Áno alebo nie? nie   nie                  
          Pomocná tabuľka Odp1                              
          Definujte miesta vzniku odpadov v areáli vašej školy: Popíšte jednotlivé druhy/zložky odpadov, vznikajúce na definovanom mieste:                
          triedy papier, plasty, tetrapaky, bioodpad, komunálny odpad                
          chodby papier, plasty, tetrapaky, bioodpad, komunálny odpad                
          šatne máme na chodbách                
          kabinety papier, plasty, tetrapaky, bioodpad, komunálny odpad                
          odborné učebne papier, plasty, tetrapaky, bioodpad, komunálny odpad, nebezpečný odpad/chémia,biológia/                
          telocvičňa nič                
          školský dvor bioodpad                
          školský pozemok bioodpad                
          školská jedáleň papier,plasty,bioodpad, tetrapaky                
          dielňa papier, plasty, drevo                
          dielňa pána školníka kov a predošlé druhy odpadu                
          iné: ..................................................................                  
          iné: ..................................................................                  
                                         
          Pomocná tabuľka Odp2                              
          Produkcia odpadov v školskom roku 2009/2010 kg alebo počet ks alebo objem / bežný týždeň v októbri kg alebo počet ks alebo objem / bežný týždeň v januári kg alebo počet ks alebo objem / bežný týždeň v marci                
          papier 7,5 vreca   8                
          plasty 7,5 vreca   6,5                
          sklo 0   0                
          kovový odpad 0,3 vreca   0,5                
          bioodpad nemerali sme, ide o odpad z dvora na kompostovisku                    
          zvyšný komunálny odpad 76 odpadkových košov   72                
          nebezpečný odpad alkalické baterky - 0,3 kg   20 kg/ šk. rok                
          iný vyseparovaný odpad: ......tetrapaky..................... 0,5 vreca   0,6                
          iný vyseparovaný odpad: ...........................................                      
          iný vyseparovaný odpad: ...........................................                      
                                         
          Pomocná tabuľka Odp3                              
          Sumár produkcie odpadov (vyrátaný zo spriemerovaných údajov z tabuľky Odp2):                
                         
          Zdroj kg alebo počet ks alebo objem / školský rok jednotlivo pre školské roky: 2008-09 / 2009-10 / 2010-11 Počet žiakov a zamestnancov školy k dátumu 1.9. v školských rokoch 2008-09 / 2009-10 / 2010-11 Spolu [kg alebo počet ks alebo objem / osobu / sledovaný školský rok: 2008-09 / 2009-10 / 2010-11]                
          papier   počet zamestnancov a žiakov 591                  
          plasty                    
          sklo                    
          kovový odpad                    
          bioodpad                    
          zvyšný komunálny odpad                    
          nebezpečný odpad                    
          iný vyseparovaný odpad: ...........................................                    
          iný vyseparovaný odpad: ...........................................                    
          iný vyseparovaný odpad: ...........................................                    
                                         
          Pomocná tabuľka Odp4                              
          Vynaložené finančné náklady za odvoz a likvidáciu odpadu v €                
          za sledované obdobie 9/2008 - 6/2009:                  
          za sledované obdobie 9/2009 - 6/2010:                  
          za sledované obdobie 9/2010 - 6/2011:                  
                                         
          Pomocná tabuľka Odp5                              
          POMOCNÉ INDIKÁTORY Jesenný (vstupný) audit ku dňu: Jarný (monitor.) audit ku dňu: Záverečný (hodnotiaci) audit ku dňu:                
          ODPADY 30.10.2009   18.6.2010                
          Triedi sa na škole odpad minimálne v množstve zložiek odpadu, daných zákonom o odpadoch a Všeobecne záväzným nariadením v obci (papier, plasty, sklo, bioodpad, nebezpečný odpad,...)? Áno alebo nie? áno   áno                
          Sú v škole zavedené osvetové a informačné opatrenia (nápisy a vysvetlivky na miestach vzniku a triedenia odpadov)? Áno alebo nie? áno   áno                
          Je verejne prístupný, plnený a kontrolovaný pokyn na nákup spotrebného materiálu z recyklovaných materiálov (kancelársky papier, zošity, obalový materiál, toaletný papier,...)? Áno alebo nie? nie   nie                
          Je verejne prístupný, plnený a kontrolovaný pokyn na cieľavedomú minimalizáciu odpadov pri prevádzke školy? Áno alebo nie? nie                    
          ...je na základe tohto pokynu používaný prednostne recyklovaný kancelársky papier? Áno alebo nie? nie   nie                
          ...je na základe tohto pokynu používaný papier z obidvoch strán (vrátane tlače a kopírovania dokumentov)? Áno alebo nie? áno   áno                
          ...je na základe tohto pokynu obmedzované používanie jednorazových výrobkov (perá, poháre, riad, ...)? Áno alebo nie? áno   áno                
          ...je na základe tohto pokynu odporučené opätovné využívanie obálok? nie   nie                
          ...je na základe tohto pokynu pravidelne organizovaná zbierka jednostranne použitých papierov medzi rodičmi a žiakmi školy? Áno alebo nie? áno   áno                
          ...je na základe tohto pokynu na maximálnu mieru obmedzené používanie batérií, pričom v nevyhnutných prípadoch sa využívajú iba dobíjateľné batérie? Áno alebo nie? áno   áno                
          ...je na základe tohto pokynu nakupovaný tovar v ekonomických veľkoobjemových baleniach? Áno alebo nie? áno   áno                
          ...je na základe tohto pokynu používaný prednostne recyklovaný toaletný papier? Áno alebo nie? áno   áno                
                                 
          Realizuje škola pravideľne aktivity s cieľom opätovného používania materiálov? Áno alebo nie? napr: áno   áno                
          ... burza kníh áno   áno                
          ... školský antikvariát áno   áno                
          ... bazár odevov, hračiek, športových potrieb nie   nie                
          ... charitatívne a humanitárne zbierky áno   áno                
          ... iné: ..................................................................                      
          ... iné: ..................................................................                      
                                 
          Realizuje škola jednorazové zbery vyseparovaných zložiek odpadu (napr. papier, monočlánky, tetrapakové obaly,...)? Áno alebo nie? áno   áno                
          Realizuje škola zber elektrických malospotrebičov s odberom špecializovanej firmy na spracovanie a likvidáciu malospotrebičov (napr. Envidom)? Áno alebo nie? nie   nie                
                                 
          Kompostuje škola na školskom pozemku bioodpad? Áno alebo nie? áno   áno                
          Kompostuje školská kuchyňa a jedáleň na školskom pozemku bioodpad? Áno alebo nie? nie   nie                
          Má škola odberateľa na zvyšky jedál z kuchyne a jedálne? Áno alebo nie? áno   áno                
                                 
          Komunikuje škola so svojimi partnermi (včítane rodičov) prednostne elektronickou formou? Áno alebo nie? áno   áno                
                                 
          Ďalšie identifikované indikátory:                      
          počet odpovedí áno 17   18                
          počet odpovedí nie 8   7                

           

           

          AKČNÝ PLÁN ZELENEJ ŠKOLY

          TÉMA: ODPAD

          ŠK. ROK: 2009 - 2011

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          CIELE

          AKTIVITY

          ZODPOVEDNÝ/TERMÍN

          MONITORING/EVALUÁCIA

          INDIKÁTORY

          1. Informovať žiakov školy a verejnosť

          o problematike odpadu

          1. zabezpečiť preškolenie žiakov školiteľov v oblasti odpadu

          2. zábavnou formou preškoliť rovesníckym vzdelávaním všetkých žiakov školy o odpade

          3. rozhlasové relácie pre žiakov školy

          4. anketa medzi rodičmi a žiakmi školy o odpade u nich doma

          5. pripraviť a zrealizovať pre žiakov školy súťaž o odpade

           

           

           

          6. pravidelná príprava eko - infostánkov žiakmi školy a ich propagácia na verejnosti

          7. zapájanie žiakov školy do projektov v spolupráci s mimovládnymi organizáciami

          8. organizovať environmentálnu jeseň a jar v rámci všetkých predmetov

          koordinátor/ október 09

           

           

          koordinátor, mladé ekologičky/ november 09

           

           

          koordinátor, mladé ekologičky/2x ročne

          koordinátor, mladé ekologičky/marec 10, marec 11

           

          1. stupeň - Pauliková, puchírová

          2. stupeň - Kyselová, Danková/ apríl 2010, apríl 2011

           

          triedni učitelia/ 1x ročne

           

           

          vedenie školy, koordinátor/ podľa ponuky

           

           

          vedenie školy, všetci vyučujúci/ 2x ročne

           

           

          1. september 09 – 12 preškolených žiakov - školiteľov

          2. október – december 09, 500 preškolených žiakov školy, 23 hodín rovesníckeho vzdelávania

          3. 15 rozhlasových relácií v školskom rozhlase

          4. počet oslovených rodičov 200

           

          5. apríl 2010 – súťaž pre 3 členné družstvá každej triedy

           

           

          6. 1 x mesačne žiaci 2. až 9. ročníka pripravia infostánok na nimi zvolenú ekologickú tému

          7. projekt Kde a ako budeme bývať – USS Košice a OZ Sosna

          8. október a marec 09/10 a november a apríl 10/11 – aktivity zamerané na env. problémy, zapojí sa celá škola

           

          1. počet preškolených žiakov - školiteľov školy 12

          2. počet preškolených žiakov školy – 520, odprezentovaných 23 hodín rovesníckeho vzdelávania

          3. počet odvysielaných relácií - 16

          4. počet účastníkov ankety - 120

          5. počet zapojených žiakov do súťaže – 23x3= 69 žiakov

          6. počet pripravených infostánkov 12

          7. počet zapojených žiakov do projektov

          cca 70% žiakov školy

          8. množstvo zrealizovaných aktivít

          2. Začať kvalitne triediť odpad (papier, plasty, tetrapaky, alkalické batérie, bioodpad ) v triedach a na chodbách

          1. zabezpečiť triedenie odpadu v triedach - papier, plasty, tetrapaky

          2. zabezpečiť nádoby na zber vytriedeného odpadu na chodbách

          3. začať zber použitých alkalických batérií na chodbe ( aj z domácnosti žiakov )

          4. pripraviť rozhlasové relácie o triedení odpadu, význame triedenia a ako to prebieha na škole

          5. pravidelne kontrolovať kvalitu vytriedeného odpadu v triedach a výsledky zverejňovať na nástenke a v školskom rozhlase

          6. pripraviť divadielko o triedení odpadu pre 1. stupeň

          7. zabezpečiť pravidelný odvoz vytriedeného odpadu zo školy technickými službami mesta Michalovce

          8. zabezpečiť pravidelný zber odpadu z chodieb

          9. postupne začať triediť určitý bioodpad aj v triedach do uzavretých nádob

          10. zabezpečiť kompostér do átria školy na vytriedený bioodpad

          triedni učitelia/ od septembra 09

           

          vedenie školy, pán školník, pani upratovačky/ od septembra 09

          koordinátor, mladé ekologičky/ od septembra 09

           

          koordinátor, mladé ekologičky/2x ročne

           

           

          koordinátorka, mladé ekologičky/ 2x mesačne

           

           

           

          Pauliková/ jún 2010

           

          vedenie školy/ podľa potreby

           

           

           

          pán školník a pani upratovačky/ podľa potreby

          vedenie školy, triedni učitelia/ január 2011

          pani riaditeľka, p. uč. Perunková

           

          1. september 09 – zberné nádoby na vyseparovaný odpad v triedach ( papier, plasty, tetrapaky ) – 69 ks

          2. október 09 – realizácia osadenia zberných nádob na chodby – 15 ks

          3. november 09 – propagácia a osadenie zberných nádob na chodbách na alkalické batérie – 1 ks

          4. rozhlasové relácie – 5

          5. kontrola ekohliadkami v triedach – 2 x mesačne

           

           

           

          6. divadielko zamerané na separáciu odpadu – december 09 a december 10 – 400 žiakov

          7. pravidelný zozber vriec s vytriedeným odpadom – 2 x mesačne

           

          9. január 11 – príprava nádob na bioodpad do tried a kompostér na šk. pozemok, marec 11 – začiatok triedenia bioodpadu v škole

          1. Množstvo nádob v triedach 23x3=69

           

          2.Nádoby na chodbách v počte 15 ks

          3. Množstvo batérií

          Približne 25 kg

           

          4. Počet relácií - 4

           

           

           

          5.Tabuľka kontroly, kontrola 2x mesačne

           

           

           

          6. Počet zúčastnených žiakov 520

          7. Odvoz vytriedeného odpadu 2x mesačne

          8. Zber odpadu z chodieb 1x týždenne

          9. počet nádob na bioodpad v triedach 23 ks

          10. kompostér

          3. Minimalizovať množstvo vyprodukovaného odpadu, zvýšiť množstvo vytriedeného odpadu

          1. zmonitorovať množstvo vytriedeného odpadu v rôznych etapách školského roka

          2. Pripraviť pre žiakov súťaž - zhotovujeme z odpadového materiálu a výrobky vystaviť pre rodičovskú verejnosť

          3. zaviesť v škole projekt BEZ PLASTOVÝCH OBALOV ( prestať používať plastové obaly na zošity a učebnice, nahradiť papierovými, na zošity žiadne )

          4. zrealizovať na škole zber hračiek pre deti do detských domovov

          5. pripraviť predajné alebo výmenné burzy pre žiakov školy

          6. pripraviť propagačné materiály pre rodičovskú verejnosť o možnostiach minimalizácie odpadu v domácnosti

          7. v rámci triednických hodín organizovať týždne dobrovoľnej skromnosti a informovať o výsledkoch rodičov

          8. pripraviť rozhlasové relácie o prebiehajúcich aktivitách

          9. zriadiť na škole školský antikvariát a starať sa o jeho rozširovanie

           

          koordinátor, mladé ekologičky/ 2xročne

           

           

          Perunková, Kehlová/ 1x ročne

           

           

           

          koordinátorka, vedenie školy, triedni učitelia/ september 09 aseptember 10

           

           

           

           

          Karasová/ 2x ročne

           

           

          Karasová / 1x ročne

           

           

          vyučujúce VV, 1 x ročne

           

           

           

           

          triedni učitelia/ 1x ročne

           

           

           

           

          koordinátor, mladé ekologičky/2x ročne

           

          Rudášová, do mája 2011

          1. október 09 – sledovanie množstva vyseparovaného odpadu ekohliadkami

           

          2. marec 10- súťaž výrobkov z odpadového materiálu

           

          3. 2009/2010, 2010/2011 nepoužívať plastové obaly na zošity, papierové obaly na učebnice, zapojiteľnosť 100%

           

           

          4. december 09 a 10 – zapojiteľnosť 80% žiakov

           

          5. december 09, apríl 10, december 10, apríl 11 – vianočné a veľkonočné burzy

          6. tvorba propagačných letákov – členky ZÚ Mladý ekológ, počet 500

           

          7. 1 x ročne v 10 triedach

           

           

           

           

          8. počet relácií – 14

           

           

          9. počas celého roka, priebežné dopĺňanie šk. antikvariátu

           

          1.Tabuľky o odpade

          Viď. príloha

           

           

           

          2. Počet zapojených žiakov – 150, výstavka výrobkov

           

          3. Počet zapojených žiakov zhruba 80%, množstvo ušetrených financií 2745,6 €

           

          4. Počet zberov – 4, zapojiteľnosť 75%

           

          5. počet búrz - 4

           

           

           

          6.Množstvo informačných materiálov – 5 rôznych letáčikov, počet kusov približne 500

          7. počet zorganizovaných týždňov 1x ročne v 5 triedach

           

          8. Počet rozhlasových relácií

          16

          9. nie je zdokumentované

           

           

          4. Naučiť všetkých okolo nás žiť v súlade s našou planétou Zem

          1. pripraviť zaujímavé Dni Zeme

          2. V lete pripraviť pre deti aspoň 2 dni eko tábora

          3. Podporovať kampane na ochranu Zeme

          Mladé ekologičky, 2x ročne

           

          Mladé ekologičky, vedenie školy, leto 2010 a 2011

          Všetci členovia školy

           

           

           

           

          3. podľa ponuky

           

          Bude prebiehať 1x za dva mesiace a zodpovedné osoby na zasadnutí Kolégia Zelenej školy informujú o splnení pridelených úloh

           

          následne tieto závery budú prezentované :

          učiteľom: ped. Rady

          rodičom: zasadnutia RR

          žiakom školy: šk. rozhlas, nástenky

          verejnosť: miestna tlač, prípadne televízia

           

          PROFIL ABSOLVENTA 1. stupňa ZŠ

           

          • vekuprimeraná schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím
          • aktívne sa zapájať do skrášľovania prostredia školy a svojho okolia,
          • poznať a chrániť rastliny a zvieratá
          • mať vedomosti pre každodenné konanie a postoje k životnému prostrediu
          • objektívne hodnotiť, vyjadriť a obhájiť svoj názor na súčasný stav prostredia, využitím informačno-komunikačných technológií- formou projektu

           

           

          Prierezová téma ENV pre 1. st. ZŠ

          Povinné minimum environmentálnej výchovy je štátom definované v Štátnom vzdelávacom programe. Prierezová téma sa prelína všetkými učebnými predmetmi, ale najmä prírodovedou, vlastivedou, pracovným vyučovaním a etickou výchovou.

          Cieľ environmentálnej výchovy:

          rozvíjať osobnosť žiaka tak, aby dokázal:

          • vnímať vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím,
          • uvedomovať si dôležitosť vnímania životného prostredia a jeho ohrozenia na celom svete,
          • svojimi vedomosťami a zručnosťami pomáhať životnému prostrediu,
          • chrániť rastliny a zvieratá,
          • mať kladný vzťah k prírode ako celku.

           

          Tematické okruhy a uplatnenie prierezovej témy ENV v Školskom vzdelávacom programe ISCED 1

           

          1. Ochrana prírody a krajiny

          2. Zložky životného prostredia

          3. Prírodné zdroje a ich využitie

          4. Ľudské aktivity a problémy životného prostredia

          5. Vzťah človeka k prostrediu

          Slovenský jazyk a literatúra

          – jazyková výchova: motivačné obrázky,

          - komunikačno-slohová výchova: rozprávanie, opis, názor, plagát, oznam, správa, pozvánka,

          cielený rozhovor, argument, diskusia, umelecký a vecný

          text, inzerát, reklama,

          - literárna výchova: čítanie kníh a textov s danou tematikou.

           

          Matematika

          • Čísla premenná a počtové výkony s číslami: slovné úlohy z bežnej reality,
          • Postupnosti, vzťahy, funkcie, tabuľky, diagramy: tvoriť diagramy a jednoduché grafy,
          • Geometria a meranie: tvoriť a riešiť metrické úlohy zo životných situácií,
          • Kombinatorika, pravdepodobnosť a štatistika: usporadúvať, triediť podľa určitých pravidiel, pozorovať frekvenciu výskytu a zaznamenávať ju,
          • Logika, dôvodenie, dôkazy: posudzovať z hľadiska pravdivosti a nepravdivosti jednoduché výroky.

           

          Prírodoveda

          Vlastiveda

          • Okolie školy: poznávanie rastlín a živočíchov, tvoriť zbierku listov, starostlivosť o jeho čistotu,
          • Ako sa staráme o naše okolie a životné prostredie: pozorovať a vyhodnocovať miesta s najväčším a najmenším znečistením, navrhovať riešenie na zlepšenie, robiť vlastný prieskum,
          • Príroda: skúmať aký dosah má človek svojím správaním a konaním na životné prostredie- zložky životného prostredia, vplyv poľnohospodárstva a priemyslu.

           

          Hudobná, výtvarná výchova

           

          • v jednotlivých tematických celkoch zamerať pozornosť na hľadanie spôsobu vyjadriť svoju angažovanosť na zobrazenie svojich pocitov, nálad a rozvoj fantázie.

           

          Telesná výchova

          • Aktivity v prírode a sezónne pohybové činnosti/ cvičenia v prírode 2x ročne, Škola v prírode- 3. roč. Plavecký výcvik/: získať základné zručnosti z plávania, turistiky, korčuľovania lyžovania a bicyklovania , primerane ich aplikovať v živote a športe s dôrazom na ochranu prírody, spoznávanie krás a vytváranie pozitívneho vzťahu k nej.

           

          Etická výchova

          • Sociálne postoje a zručnosti: poznať a uplatňovať svoje práva a povinnosti voči sebe,

          ľuďom a prírode/ rešpekt a úcta k svetovému dedičstvu, ochrana prírody a kultúrnych pamiatok/,

          • Naša rodina: pozitívny vzťah k riešeniu životného prostredia – odpad/ triedenie, skromnosť/,
          • Naša škola: pozitívny vzťah k riešeniu životného prostredia – odpad/ triedenie,

          skromnosť/,

          • Tvorivosť a iniciatívnosť: využívať osobnostné kvality pre dobro jednotlivcov

          a spoločenstva - tvorba ekostánkov, spolupráca s mimovládnymi organizáciami-

          SOSNA, CHKO, ŽIVICA,

          • Reálne a zobrazené vzory: vyhľadávať v médiách ľudí, ktorých činy sú pre žiakov

          inšpiráciou ako nájsť cestu k zachovávaniu biodiverzity, ekologickú rovnováhu na

          Zemi, racionálne využívať prírodné zdroje, vyznávať hodnoty vedúce

          k trvaloudržateľnému rozvoju,

          • Náš región – vlasť: projektom vyjadriť svoju reflexiu „Čo môžem urobiť ja , aby sa

          zlepšil vzťah človek- príroda - životné prostredie.“

           

           

          Výchova umením

           

          Pri vyučovaní jednotlivých predmetov využívame Náučný chodník: Cestička múdrosti a poznania.

          Dvakrát do roka realizovať týždenné aktivity a podujatia EKO jar a EKO jeseň s netradičnými formami vyučovania, sústredenými na zložky životného prostredia: voda, pôda, ovzdušie.

          Podrobný plán aktivít programu Zelenej školy je spracovaný podľa 7 krokov Eco-Schools a je samostatnou súčasťou ŠkVP.

           

          II.stupeň ZŠ

           

          „Problém zachovania života na Zemi sa stáva globálnym problémom. Cieľom tejto prierezovej témy je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručností a schopností nadobudne schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi; poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta;pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prostrediu.“

          Toľko citát z platného Štátneho vzdelávacieho programu pre stupeň ISCED 2.

          Od 1.9.2008 je v platnosti prierezová téma Environmentálna výchova, ktorá je súčasťou Štátneho vzdelávacieho programu.

          Environmentálna výchova tvorí prirodzenú súčasť každého vyučovacieho predmetu. Predstavuje ucelený systém výchovno – vzdelávacieho pôsobenia realizovaný učiteľom a formovaný základnými pedagogickými materiálmi.

           

          Ciele environmentálnej výchovy na škole:

           

          - rozvíjať u žiakov spôsobilosti, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka

          k životnému prostrediu,

          - rozvíjať spoluprácu pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej

          a medzinárodnej úrovni,

          - pochopiť sociálne a kultúrne vplyvy, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie,

          vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa

          a výrobcu,

          - vedieť hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave životného prostredia a

          komunikovať o nich, racionálne ich obhajovať a zdôvodňovať svoje názory a stanoviská,

          - využívať informačné a komunikačné technológie a prostriedky pri získavaní a spracúvaní

          informácií, ako aj pri prezentácii vlastnej práce.

           

           

          Vzdelávacie oblasti:

          Príroda a spoločnosť poskytuje ucelený elementárny pohľad na okolitú prírodu a prostredie. Učí pozorovať, citlivo vnímať ahodnotiť konanie ľudí vo vzťahu k životnému prostrediu.

          Človek a príroda zdôrazňuje pochopenie objektívnej platnosti základných prírodných zákonitosti, dynamických súvislosti od ekosystémov po biosféru ako celku, postavenie človeka v prírode.

          Človek a spoločnosť sa zameriava na súvislosti medzi ekologickými, technicko – ekonomickými a sociálnymi prístupmi k riešeniu problematiky a poukazuje na ďalšie princípy udržateľnosti rozvoja.

          Zdravie a pohyb rieši problematiku vplyvu prostredia na vlastné zdravie a na zdravie iných.

          Dôležitú úlohu v prierezovej téme zohrávajú informačno – komunikačné technológie, ktoré umožňujú využívať aktuálne údaje o stave životného prostredia a možnosti simulovať určité udalosti.

          Umenie a kultúra poskytuje mnoho príležitosti na zamyslenie sa nad vzťahom človeka a životného prostredia, na uvedomenie si prírodného a sociálneho prostredia ako zdroja inšpirácie.

           

          Tematické okruhy:

           

          Ochrana prírody a krajiny

          Zložky životného prostredia

          Prírodné zdroje, ich využívanie a ochrana

          Ľudské aktivity a problémy životného prostredia

          Vzťah človeka k prostrediu

          Ochrana zvierat

          Ekosystém morí a oceánov

          Konzumný spôsob života

          Zachovanie biodiverzity

          Indikátory TUR

          Vplyv poľnohospodárstva na životné prostredie

          Pozitívne príklady zmien v environmentálnom správaní

          Poznámka: tematické okruhy si naša Zelená škola oproti Štátnemu vzdelávaciemu programu rozšírila

           

          Prínos environmentálnej výchovy k rozvoju osobnosti žiaka:

           

          V oblasti vedomostí, zručností a schopností:

          -schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím

          • poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta
          • schopnosť pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami
          • poskytovať vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka k životnému prostrediu
          • rozvíjať spoluprácu pri ochrane a tvorbe živ. Prostredia na miestnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni
          • vedieť hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave živ. Prostredia
          • schopnosť využívať informačno – komunikačné technológie a prostriedky pri získavaní a spracúvaní informácií

          V oblasti postojov a hodnôt:

          - vnímať život ako najvyššiu hodnotu,

          - pochopiť význam udržateľného rozvoja ako pozitívnej perspektívy ďalšieho vývoja

          ľudskej spoločnosti,

          - posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu,

          - podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom

          praktickej výučby,

          - posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k zdravému životnému štýlu a k vnímaniu

          estetických hodnôt prostredia,

          - schopnosť vnímať a citlivo pristupovať k prírode a prírodnému a kultúrnemu dedičstvu,

          - prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania smerom k

          životnému prostrediu,

          rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť.

           

          CIEĽ ŠKOLY V OBLASTI ENVIRONMENTÁLNEJ VÝCHOVY

           

          Sme Zelenou školou, aplikujeme environmentálne vzdelávanie prostredníctvom projektov a environmentálna výchova je súčasťou všetkých programov a života školy. Vzdelávanie k udržateľnému rozvoju nás nabáda chápať prepojenie medzi naším životom a životom ľudí z iných krajín sveta. Výchova k uvedomelej skromnosti je namieste a zbytočné plytvanie a drancovanie prírody škodí všetkým.

           

          Spolupráca s rodičmi a inými organizáciami

           

          Medzi poradné orgány vedenia školy patrí aj Kolégium Zelenej školy, ktoré koordinuje program. Zelená škola. Administrátorom Kolégia je koordinátor environmentálnej výchovy na škole zvlášť pre I. stupeň a zvlášť pre II. stupeň. Členmi Kolégia sú zástupcovia žiakov, učiteľov, rodičov, nepedagogických pracovníkov a mesta.

           

          Naša škola ako životný priestor

           

          Naša škola je k environmentálne výchove priam predurčená. Nachádza sa v prekrásnom prostredí lesoparku Hrádok. Je osadená v prostredí plnom zelene.

          V areáli školy je vybudovaný malý náučný chodník Tajuplná cestička poznania a múdrosti, ktorý prispieva k environmentálnemu správaniu sa žiakov, učiteľov a rodičov.

          V nasledujúcich dvoch rokoch sa škola chce výraznejšie venovať téme ODPAD. Budeme triediť odpad / papier, plast, tetrapaky a alkalické batérie / systematicky, pravidelne vyhodnocovať množstvo a kvalitu triedeného odpadu.

           

          KONKRÉTNE AKTIVITY SÚ ROZPRACOVANÉ V AKČNOM PLÁNE ZELENEJ ŠKOLY, KTORÝ JE ZVEREJNENÝ NA INTERNETOVEJ STRÁNKE ŠKOLY V KAPITOLE ZELENÁ ŠKOLA A JEDNOTLIVÉ TÉMY VYCHÁDZAJÚCE Z OBSAHU UČIVA SÚ PODROBNE ROZPRACOVANÉ V PLÁNOCH JEDNOTLIVÝCH PREDMETOVÝCH KOMISIÍ A METODICKÝCH ZDRUŽENÍ.

          EKOKÓDEX

          Netradičná módna prehliadka

           

          Odpad sa stáva v súčasnosti veľkým celosvetovým problémom. Dievčatá z ekologického krúžku sa pokúsili na túto problematiku poukázať veľmi zaujímavým spôsobom.

          O odpade už toho vedia veľa, keďže naša škola sa pýši titulom Zelená škola. Všetci žiaci školy vedia odpad správne vytriediť, definovať. Čo nás ešte trápi a chceli by sme dosiahnuť je minimalizácia odpadu nielen v škole ale aj v domácnostiach našich žiakov. A práve problematika minimalizácie odpadu bola hlavnou myšlienkou netradičnej módnej prehliadky.

          Mladé ekologičky si zozbierali najrôznejší odpad vyskytujúci sa v škole i doma. Z tohto odpadu si pripravili „ módne kostýmy „ a zorganizovali netradičnú módnu prehliadku. Táto EKOLOGICKÁ MÓDNA PREHLIADKA bola prezentovaná žiakom školy aj učiteľom krajského regionálneho seminára Zelených škôl. Jej súčasťou nebola len prehliadka pekných ekologických modelov, ale aj aktivity pre žiakov usmerňujúce ich konanie k minimalizácií odpadu.

          Výsledkom akcie bol úžas zúčastnených, čo všetko sa dá vyrobiť z odpadu, ako sa môže ešte použiť ale hlavne, koľko veľa ho my ľudia bezdôvodne produkujeme.

          Čo myslíte ? Mohli by sme žiť aspoň trošku ekologickejšie ?

          Mgr. Lenka Paľová – vedúca ekologického krúžku

          Vyhodnotenie zberu gaštanov jednotlivcov

          1.miesto: N. Semjanová 310kg 2.miesto: M. Toth 292kg 3.miesto: P. Štefan 184kg 4.miesto: P. Pempek 166kg 5.miesto: A. Haňová 163kg

          6.miesto: Lichvár 138,5kg 7.miesto: Balážová 125kg 8.miesto. Koribaničová 106 kg

          Vyhodnotenie zberu gaštanov kolektívov tried

          1.miesto: III.A - 498,7kg 2.miesto: III.B - 381,45kg 3.miesto: 1B - 356kg

          Žiaci svojou usilovnou prácou pomohli nazberat úctyhodné množstvo gaštanov, ktoré sa použijú na farmaceutickú výrobu. Najlepší boli odmenení peknými cenami, ktoré im odovzdala riaditeľka školy.

           

          Seminár učiteľov Zelených škôl

          Seminár o ochrane životného prostredia a nenahraditeľných zdrojov Zeme sa uskutočnil vo vzdelávacom centre Zaježová v dňoch od 21. do 23. októbra. Zúčastnili sa ho Mgr. M. Zolotová a Mgr. J. Bobáková. Celý víkendový pobyt bol naplnený množstvom nápadov, ktoré môže každý pedagóg využiť pri svojej práci. Novinkou bolo vyhlásenie súťaže pre ZŠ z firmy Panasonic, zameranú na ochranu Zeme.

          Vzdušné divadlo dravcov

          Slnkom zaliaty jesenný utorok 4. o któbra 2011 bol pre všetkých žiakov ZŚ na Ul. T.J. Moussona nevšedným dńom.

          Sokoliari zo spoločnosti na ochranu dravých vtákov ZAYFERUS z Moravy v školskom areáli predstavili v rámci vzdelávacieho programu svoje výnimočné schopnosti v práci s dravými vtákmi. Na svoje si prišli malí, veľkí ,ba aj samotní učitelia. Nikto sa nenudil, program mal svižný spád a vtipnou formou sa diváci dozvedeli veľa dôležitého zo života dravcov i sov. Všetci si vychutnávali tichý let výra skalného, majestátne krídla orla bielohlavého, ukážky dôvtipného lovu sokola myšiara, bravúrne kúsky jastraba lesného, kreatívnosť nelietajúceho dravca karanča pásikavého a prelety obrovského supa priamo nad hlavami divákov. V netradičnom programe sa žiaci v priebehu takmer dvoch hodín stretli naživo s tromi desiatkami dravých vtákov z rôznych kútov sveta. Magnetom pre detské očká boli fascinujúce kreácie dravcov vo vzduchu. Deti boli zapájané do programu rôznymi súťažami o pexesá, kalendáre, o prílety dravcov na ich ruku .... Podujatie splnilo výchovný aj vzdelávací cieľ - po organizovanom nástupe, kladnej motivácii, vedomosti z prírodovedy ,prírodopisu či z ochrany prírody žiaci prijímali plnými dúškami.

          Venovať sa takejto práci si vyžaduje maximálnu dávku trpezlivosti, veľké srdce oddané prírode- a keď sa toto snúbi aj s láskou k deťom, takýmto ľuďom patrí obrovská vďaka!

          Prváci vítali jeseň

          22. septembra už od rána privítali triedne pani učiteľky svojich prváčikov v základnej škole na Ulici T.J. Moussona v Michalovciach ako kráľovné Leta, Jesene a Zimy. Pripravili pre nich zážitkové učenie zamerané na rozlúčku s letom, privítanie jesene a prípravu na zimu. Pomáhali im pritom Peer aktivistky.

          V jednotlivých vyučovacích blokoch žiaci plnili úlohy a zároveň ich aj prezentovali pred všetkými prvákmi. Za ich výborné výsledky ich kráľovná Jeseň obdarila svojimi plodmi- sladkými jabĺčkami, hruškami, slivkami, hroznom.

          Certifikácia Zelených škôl

          Na slávnostnom podujatí v hoteli Bôrik v Bratislave dňa 20. októbra predsedníčka vlády SR Iveta Radičová ocenila certifikátom Zelená škola sedemdesiat škôl z celého Slovenska.

          Titulom a vlajkou medzinárodného vzdelávacieho programu Zelená škola/Eco-Schools /sa môže pýšiť Základná škola na Ul. T. J. Moussona v Michalovciach už siedmy rok. Certifikát oceňuje aktivity žiakov i učiteľov v ochrane životného prostredia a jeho opätovné obhájenie svedčí o kvalitnom environmentálnom vzdelávaní v škole. Projekt Zelená škola sa okrem Slovenska realizuje v ďalších 46 krajinách sveta, kde tak ako u nás je snaha znížiť vplyv školy na zhoršovanie životného prostredia a dosiahnuť, aby sa žiaci zážitkovými formami učili prírodu vnímať, žiť s ňou v harmónii a chrániť ju.

          DEŇ BEZ ÁUT

          Dňa 22. septembra mladí ekológovia ZŠ na Ul. T. J. Moussona v Michalovciach pripravili pre zamestnancov školy a rodičov žiakov ekologickú akciu pod názvom Deň bez áut. Jej cieľom bolo ukázať všetkým ako nám záleží na životnom prostredí a na ochrane svetovej klímy. O akcii boli všetci vopred informovaní formou školského rozhlasu, rodičovského združenia a osvetových letáčikov.

          Ráno pred bránami školy všetkých vítala žiacka EKOpolícia. „Neposlušní vodiči“ – rodičia a učitelia dostali od žiackej EKOpolície pokutu. Samozrejme nie finančnú. Museli sľúbiť, že za trest nebudú v daný deň skúšať ani dávať písomky. Všetci, ktorí išli do školy ekologickým spôsobom ( peši alebo na bicykli ) dostali od žiackej EKOpolície veľkú pochvalu.

          Aj napriek tomu, že veľa rodičov, ale aj učiteľov tento Deň bez áut nerešpektovalo, mladí ekológovia našej školy ukázali dospelým, spôsob ako ekologicky žiť.

          foto v záložke fotoalbum