• Zaujímavosti z činností detí v šk. r. 2017/2018

        • JÚN

          MDD

          Dátum 1. jún je dňom všetkých detí a preto, aj my v škole premýšľame, čo tým našim deťom k ich sviatku pripraviť. Možností je neúrekom. Deň detí sa môže niesť v znamení prekvapení. Na tento deň sme pre deti pripravili zaujímavú aktivitu: výrobu klobúkov z bieleho kartónu a vlastnoručné maľovanie týchto klobúkov. Deti s napätím očakávali, čo sme si pre nich pripravili Tejto aktivite sa potešili hlavne dievčatá. Staršie pomáhali mladším klobúky vyrobiť a mladšie dievčatá si ich potom vymaľovali. Bolo to  zaujímavé spestrenie popoludnia. Užili sme si tento deň naplno, snažili sme sa naozaj venovať všetku pozornosť našim deťom a spoločne sme si tieto chvíľky vychutnávali. Nezabudli sme si tiež na fotoaparát, aby sme si túto aktivitu mohli zvečniť.

           

          MÁJ

          Moja mama

          Druhá májová nedeľa už tradične patrí našim mamičkám. Aj tento rok sme pre ne pripravili vlastnoručne vyrobené srdiečka a darčeky. Veľký úspech majú „ Portréty mamičiek“.

          Aktivity štvrtého oddelenia

          Zdravá výživa

          Deti zo štvrtého oddelenia dostali netradičnú domácu úlohu : mali si doniesť do školy čerstvé ovocie a zeleninu rozličného druhu. Úlohou pani vychovávateľky bolo zabezpečiť ostatné veci: odšťavovač, plastové poháre, servítky... a odšťavovanie sa mohlo začať. Nápojový lístok si deti vymýšľali spontánne podľa doneseného druhu ovocia a zeleniny. Odšťavovanie, mixovanie a ochutnávanie zdravých nápojov plných vitamínov nemalo konca kraja.

          Touto aktivitou sa pani vychovávateľka snažila deťom priblížiť  problematiku správnej životosprávy: tekutiny, potraviny, šport, denný režim a vysvetliť zásady zdravej výživy.

           

          Logické a priestorové hry – výroba a nácvik

          Tangram 

          Deti rozvíjajú priestorovú predstavivosť pomocou jedného z najstarších a najznámejších hlavolamov. Deti si hru vyrábajú a skladajú obrázky podľa predlohy či vlastnej fantázie...

          Tetris

          Oddychová hra,  pri ktorej si nakoniec ani veľmi neoddýchnete, je zameraná na  trénovanie mentálnej a manuálnej rotácie tetris prvkov.

          Drevená stavebnica  Stavanie mesta z drevených kociek podľa fotografickej predlohy.

          Symetrický obraz Trénovanie symetrie, osovej súmernosti.

          Papierové kocky  Vlastnoručne vyrobená papierová stavebnica.

          2- D a 3- D tvary Nácvik rozdielu medzi 2- D a 3- D tvarmi.

           

           

           

          APRÍL

          Veverička a mačka

          V jedno popoludnie, práve, keď sme nastupovali na obed, niektoré z detí zbadalo na strome veveričku. Všetci pribehli k oknu a s nadšením sledovali veveričku , ako si skáckala z konára na konár. O chvíľu sa pod stromom objavila mačka a tiež ju začala pozorovať. Priblížila ku kmeňu stromu a začala sa driapať hore. Vyliezla na prvý konár a snažila sa dostať stále vyššie a vyššie k veveričke. Po celý čas ju nespustla z očí. Začala nebezpečná naháňačka. Deti sa báli o veveričku a s výskotom ju povzbudzovali. Ale tá sa mačky nezľakla a s ľahkosťou preskákala až do vrchnej časti koruny stromu. Mačka v tej chvíli pochopila, že nemá šancu veveričku chytiť. Preto sa rozhodla, že sa vráti naspäť, lenže bola dosť vysoko a nevedela zliezť dole. Pomaly a neisto liezla dole, až sa dostala na spodný konár. Po dlhšom čase sa zavesila labkami na konár, no ostala tam vysieť. Už sme vyštartovali, že jej pomôžeme, keď mačka zrazu skočila a šťastlivo sa dostala na zem. Deťom sa to nezvyčajné divadielko veľmi páčilo a celé  hodiny ešte o tom rozprávali.

           

          Čitateľská gramotnosť

          Čítanie v prvom ročníku je zamerané predovšetkým na nácvik techniky čítania a písania. Naši prváci už poznajú skoro všetky písmená a už čítajú samy. Druhou etapou čitateľskej gramotnosti je prechod k plynulému čítaniu. Túto etapu sa snažíme upevňovať tak, že každý štvrtok pravidelne navštevujeme školskú knižnicu. Počas oddychovej činnosti si deti čítajú knihy, ktoré si vybrali. Deti si túto činnosť veľmi obľúbili.

           

          Deň Zeme

          V jedno pekné slnečné odpoludnie sme s deťmi usporiadali malú brigádu na školskom ihrisku. Vyzbierali sme všetky odpadky a vyčistili priestor, kde sa deti každý deň hrajú. Touto aktivitou  sme pomohli deťom uvedomiť si dôležitosť čistého a bezpečného prostredia v prírode a viac si všímať neporiadok v okolí školy. Z dobre vykonanej práce sme mali všetci dobrý pocit.

           

          MAREC

          Medzinárodný deň žien

          Medzinárodný deň žien je tu a deti majú ďalšiu možnosť na to, aby prejavili svoju kreatívnu stránku a mohli vyrobiť pár milých prekvapení pre svoju mamičku, starú mamu alebo krstnú.

          Žiadny kvietok nepoteší mamičku tak veľmi, ako ten, ktorý dostane od svojho dieťaťa. Deti vyrábali kvietok, ktorý jej nikdy nezvädne a poteší jej srdiečko.

          Určite potešili aj srdiečka, ktoré boli vyrobené s láskou.

           

          Veľkonočné tvorivé dielne

          Šiby, ryby, mastné ryby... veru, Veľká noc je už pred dverami a dočkať sa jej iste nevedia nielen malí šibači, ale vôbec všetky malé i veľké deti. Veľká noc patrí medzi najkrajšie sviatky v roku. Rodina opäť získava príležitosť zísť sa spolu a práve v tieto dni si uctievame tradície viac, ako po iné menšie sviatky. Medzi základné symboly Veľkej noci patria bahniatka, kuriatka, vajíčka, zajačiky a chýbať by určite nemali kvety, ktoré symbolizujú príchod jari.

          Deti z prvého a druhého oddelenia vyzdobili papierové tanieriky ozdobnými motívmi symbolov jari, deti z tretieho oddelenia si vyrobili pozdravy s kuriatkami, deti zo štvrtého oddelenia si vyrobili barančekov, kuriatka v škrupinke a rozkošných zajačikov do kvetináčov. Staršie deti robili rôzne veľkonočné dekorácie – vystrihovačky.

          FEBRUÁR

          Spríjemnime vtáčikom tuhú zimu

          Aj keď je snehu málo, vonku je mrazivo a pre našich operencov sa ešte ťažké obdobie nekončí a obživu si hľadajú stále ťažšie a ťažšie. Aby sme sa vtáčikom odvďačili za chytanie obťažujúceho hmyzu, vyrobili sme im jednoduché kŕmidlá a naučili sme sa, čím vtáčikov v zime prikrmovať, aby sme im neublížili. Platí tu hlavná zásada: „Radšej vtáčiky v zime neprikrmovať, ako prikrmovať zle!“ Vtáčiky najviac obľubujú slnečnicové semienka, ale aj mak, orechy, arašidy, ľanové a tekvicové semienka, proso a pšenicu, kúsky čerstvého jabĺčka, ovsené vločky. Určite do kŕmidiel nepatria zvyšky potravy z kuchyne a chlieb. Vtáčiky by mohli po ich použití uhynúť.

          Deti zo šiesteho oddelenia si vtáčiky, ktoré prezimujú aj nakreslili: vrabca, škorca, stehlíka, brhlíka, hrdličku, drozda, hýľa, sýkorku a naučili sa ich rozpoznávať aj podľa spevu. Vyrobili nádherný vtáčí strom, ktorým si vyzdobili oddelenie.

          Vtáčiky sa nám v jari určite odvďačia krásnym spevom.

          Valentínska pošta

          14. február je deň, keď sa oslavuje sv. Valentín. S oslavou sv. Valentína je spojená aj tradícia posielania valentínskych prianí. Aj u nás v škole fungovala „Valentínska pošta". Deti mali možnosť vyjadriť svoje city priateľom a blízkym a s nadšením písali odkazy. Poštová schránka bola plná Valentínok.  Úprimnými slovami i malými umeleckými dielkami potešili svojich najmilších.

          V stredu ráno celá škola dýchala valentínskou náladou tak, ako sa patrí. Aktivistky už od skorého rána triedili Valentínsku poštu. Tú roznášali do tried a do rúk adresátov. Pošty bolo veľa a mali čo robiť, aby ju všetkým odovzdali včas. Odmenou pre nich boli radostné tváre obdarovaných, ktorí sa listom veľmi potešili.

          Najväčším prekvapením však boli Valentínky, ktoré deti vlastnoručne vyrobili pre svojich najbližších.

          Zábavka s auto - dronom

          Drony sú zdrojom zábavy pre našich najmenších. Auto - dron  na diaľkové ovládanie  môže jazdiť po zemi, skákať z mostíka a vykonávať akrobatické kúsky. O zábavu s dronom na snehu  sa nám v jedno zimné odpoludnie postaral štvrták Robko. Radosť a perfektnú zábavu z akrobatických kúskov autíčka mali všetci zúčastnení, ale hlavne chlapci.

          JANUÁR

          Výroba masiek

          Čas karnevalov sa už nezadržateľne blíži, preto naši malí  prváci si zimné odpoludnia radi spríjemňujú výrobou rôznych masiek z papiera. Najviac im učarovali masky so zvieracím motívom. Dievčatkám sa najviac zapáčili zajačiky a ovečky, chlapci vyrábali tigrov, rysov a býkov.

          Zimné aktivity

          Počas vianočných prázdnin si deti veľa snehu neužili, ale o to väčšiu radosť mali z napadaného snehu po návrate do školy. Zima nás opäť prekvapila a zo dňa na deň už boli kopce za školou pokryté bielou perinou. Deti neodolali a museli si vyskúšať šmýkanie dolu kopcom aj bez klzákov. S radosťou sa opäť pustili aj do stavania hradieb zo snehu, robili rôzne imitácie vlastných kráľovstiev, bunkrov, iglu z ľadových tehličiek. Tí najmenší mali najväčšiu radosť zo stavania snehuliakov. Bohdanka so Saškou si zo snehu vyrobili nanuky, štvrtákov zaujalo vytváranie snehových anjelikov. Zimná príroda je vďaka snehu, slnka, ľadu a cencúľov skutočné divadlo pre oči. Deti sa jednoducho tešili zo všetkého, čo im zima priniesla.

          Zimné mestečko

          Keď nám zima nenadelila sneh, deti z prvého oddelenia sa rozhodli, že si zimu privolajú. Skladali origami domčeky z papiera, kreslili, maľovali, aby si vytvorili vlastné zimné mestečko, ktoré im v triede vyčarilo atmosféru krásnej zimnej krajinky.

          DECEMBER

          Vianonočné tvorivé dielne

          Posledné týždne pred Vianocami si deti v školskom klube spríjemňovali vyrábaním rôznych vianočných ozdôb, pozdravov, anjelIkov a snehuliačikov z ponožiek.

          Stavanie bunkrov

          Keď nie je v zime sneh deti si namiesto snehových bunkrov stavajú svoje hradby z lega. Ak sa pridajú kamaráti postavia si tak veľkolepé dielo.

          Stavanie snehuliakov

          Tohtoročná zima je dosť skúpa na sneh, ale aj napriek tomu aj malý kúsok snehu poslúžil deťom na super zimnú zábavu. Veľmi dobrou zábavou pre deti je stavanie snehuliakov a vytváranie rôznych postavičiek zo snehu. Niektorým sa síce nepodarilo postaviť také sochy, aké si predstavovali, ale tu vlastne nešlo o žiadnu súťaž, ale hlavne o zábavu.                                               

           

          NOVEMBER

           

          Jesenné tvorivé dielne

          Jeseň nás každým dňom prekvapuje svojimi krásami a teší babím letom s poslednými teplými lúčmi slnka. Pôvabu krásne sfarbených padajúcich  listov zo stromov  sme neodolali a na vychádzkach s deťmi sme si vychutnali zbieranie listov.

          Pri zbieraní listov pozornému oku detí neunikli ani rôzne zaujímavé prírodniny, napríklad: šišky, žalude, mach, suché lesné plody, konáriky, šípky, ... To všetko si deti doniesli do oddelení a neskôr ich mohli využiť na naozaj efektné veci. Stačila malá inšpirácia, k tomu papier, lepidlo, pastelky, špajdle,  plastelínu a nestihli sme sa diviť, čo všetko  deti z týchto prírodnim dokázali vytvoriť.

           

          Gaštany

          Práve v tomto čase nájdeme  pod každým stromom pagaštana konského jeho plody – gaštany.

          Bol by hriech nepoužiť ich a nevytvoriť si s deťmi rôzne zvieratká, postavičky, alebo iné dekorácie. Záleží len od fantázie detí, čo dokážu vytvoriť pospájaním  gaštanov a drievok. Pri vytváraní svojich diel  sme potrebovali samotné gaštany,  špajdle  a malý vrtáčik s ostrým hrotom, ktorý nám požičal ujo školník. Pri práci s vrtáčikom nám pomohli pani vychovávateľky. Deti zo štvrtého oddelenia vytvorili prasačiu rodinku a deti z tretieho oddelenia vytvárali zvieratká. Deti z prvého oddelenia vyrobili krásnych „Gaštankov“ z papiera.

           

          Voskovanie

          Deti z tretieho oddelenia si pomocou listov, papiera a voskoviek vyskúšali voskovanie.

          Je to veľmi jednoduchý, no efektný postup, kde stačí položiť list zo stromu s výrazným žilkovaním žilkami nahor, naň položiť biely papier a prechádzať po ňom voskovými farbičkami. Veľmi sa nám osvedčili olejové voskové farbičky, ktoré deti dostali na začiatku roka v balíčkoch od FAN rádia. List sa postupne odtlačil na papier a vznikla realistická kresba. Deťom sa táto technika veľmi páčila a postupne skúšali odtláčať rôzne tvary a veľkosti listov. Výkresy deti zarámovali a vznikli originálne jesenné obrázky.

           

          Dekorácie z listov

          S listami sa deti zabavili nielen vonku, ale najväčšiu zábavu mali pri vytváraní rôznych zvieratiek z listov. Potrebovali k tomu listy zo stromov rôznych tvarov, veľkosti a farieb, výkresy, farbičky, nožnice lepidlo a vlastnú fantáziu.

          Táto technika oslovila deti zo všetkých oddelení, deti sa pri tejto činnosti výborne zabavili. Celé je to hra. Výsledok ich práce si môžete pozrieť na našej výstavke.

           

          Plastelína a dekorácie z prírodnín

          Deti zo štvrtého oddelenia si vyskúšali vytvoriť rôzne obrázky z prírodnín naaranžované v plastelíne. K prírodninám si doniesli z domu aj semienka hrášku, kukurice, fazule a šošovice, z ktorých vytvorili krásne farebné veselé vzory v tvare kruhu – MANDALY. Taktiež si skúsili odtlačky  listov v plastelíne. Výsledkom boli krásne dekorácie a obrázky.

          Keďže sa im hra s plastelínou zapáčila, chlapci pokračovali s modelovaním áut a dievčatká modelovali zvieratká.

           

          Haloween

          K jeseni neoddelitelne patrí aj haloween a s ním spojené aj zdobenie a vyrezávanie tekvíc. To všetko si vyskúšali deti z prvého a druhého oddelenia.

           

          Masky

          Deti zo šiesteho oddelenia si svojpomocne vyrobili nádherné masky a škrabošky s ktorými sa predviedli vo všetkých oddeleniach a deti hlasovali o najkrajšiu masku. Naši malí prváci im tie masky doslova závideli a tretiačky im ich neskôr pomohli aj nakresliť a vystrihnúť.

          Haloweenska zábava

          Deti z tretieho oddelenia sa v posledný deň pred jesennými prázdninami vybláznili na super haloweenskej diskotéke v originálnych strašidelných maskách a v strašidelne vyzdobenej triede, kde nechýbala pavučina, netopiere, plagáty a iné dekorácie, kroré si deti doniesli a pani učiteľka im tajne vyzdobila triedu, ako prekvapenie. V úvode deti predstavili svoje masky, potom si zatancovali a zahrali sa pri hudbe. Nechýbalo ani malé občerstvenie.

           

          OKTÓBER

          OKTOBER(1).ppsx

          Enviromentálna jeseň:  9. 10. – 13. 10.

          Šarkaniáda

          Jeseň a s ňou aj babie leto už dorazilo v plnej paráde. Tohtoročná jeseň nás prekvapila krásnym slnečným počasím. A práve kombinácia teplých slnečných lúčov a jesenného vetríka je najideálnejšia na púšťanie šarkanov. Naše obrovské školské ihrisko deťom poskytlo ideálny otvorený priestor na túto obľúbenú činnosť. Krásne farebné šarkany si deti doniesli, ale zabavíli sa aj  pri ich výrobe. Dostať šarkana do vzduchu si však vyžaduje každodenný  tréning a zručnosť. Ale tá námaha sa vyplatila.

          Naše logo znie: Ak sa chcete s deťmi poriadne vyblázniť, urobte im šarkaniádu!Tip redakcii

           

          SEPTEMBER

           

          Záložka do knihy spája školy

          8. ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy sa niesol pod názvom: „Tajuplný svet knižných príbehov“.

          Deti pod dohľadom pani vychovávateliek vyrábali záložky rôznych tvarov, na ktorých ľubovoľnou technikou stvárnili danú tému.

          Výmena záložiek prispela nielen k nadviazaniu nových priateľských kontaktov medzi partnerskými školami, ale u detí podporila aj rozvoj kreativity, fantázie a manuálnej zručnosti. Zábavnou formou ich pritiahla ku knihám a  podporila ich vzťah k čítaniu.