Keďže mesto Levoča je od roku 2009 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, vybrali sme sa 23.mája 2024 so siedmakmi na dejepisnú exkurziu. Cieľ akcie harmonizoval s obsahom vyučovacích hodín dejepisu a s poslaním školského projektu.
Štyridsaťsedem žiakov obdivovalo najväčšie skvosty tohto kráľovského mesta. Návšteva Gymnaziálneho kostola (Čierneho) nás nadchla bohatou barokovou výzdobou a čierno-zlatým interiérom zo 17. st. Kostolík je prepojený so starým kláštorom minoritov, bohatý na cenné stredoveké fresky na stropoch. Dnes je v kláštore cirkevné gymnázium.
V levočskej radnici, sídle niekdajšej mestskej rady, sme obdivovali nevšedné exponáty, ktoré zanechali levočskí radní – mestské knihy viazané v psej koži, stredoveký kalendár, bibliu písanú švabachom, sošku siamských dvojičiek, katove meče. Mnohých zaujala legenda o povestnej Levočskej bielej pani.
V pamiatkovom dome Majstra Pavla z 15. st. sa žiaci oboznámili s jeho skvostnými pozlátenými plastikami Madona, Posledná večera a ďalšie.
Takým skvostom je aj Bazilika sv. Jakuba, patróna Levoče. Drevený oltár, vypínajúci sa do výšky 18,62 m, je svetovým veľdielom Majstra Pavla. Očarili nás vitráže na gotických oknách, mravoučné fresky, gotické oltáriky zasvätené mnohým svätcom. Skvelým výkladom lektorky sme definitívne ukončili našu takmer 4-hodinovú prehliadku najvzácnejších levočských pamätihodností.
Počasie nám prialo, žiaci boli veľmi disciplinovaní. Veríme, že na žiakov Levoča zanechala silný vizuálny zážitok a bohaté dojmy, z ktorých môžu čerpať aj na iných hodinách.
Mgr. D. Rudášová