• Deň bez skúšania...

• Desiaty október bol v roku 1991 Svetovou federáciou pre duševné zdravie vyhlásený za Deň duševného zdravia.

Cieľom tohto dňa je upozorniť na význam duševného zdravia a zvyšovať úsilie na jeho zlepšenie. Tento deň poznáme aj pod názvom Deň nezábudiek. Modrý kvietok nezábudky je symbolickým vyjadrením krehkosti duševného zdravia a vyzýva ľudí nezabúdať, že bez duševného zdravia nemôže existovať ani fyzické zdravie. Určite sami viete, že ak sa cítite dobre a ste spokojní, aj svet je odrazu krajší. Učme sa preto uvedomovať si ako sa máme, zastavme sa a užívajme si prítomný okamih. Usmievajme sa, nájdime si čas na priateľov, na samých seba, rešpektujme svoje potreby a potreby iných, poďme si zacvičiť, zabezpečme si dostatok spánku, poďme do prírody, vypnime mobily, televízory či počítače, nastavme si životné ciele, ale nezabúdajme, že je v poriadku, ak sa občas cítime smutne, no ak to trvá pridlho, buďme odvážni a požiadajme o pomoc.

A práve tento deň bol na našej škole menej stresujúci, pre žiakov i učiteľov. Bol to deň bez skúšania. Nepísali sa písomky, ani sa neskúšalo. Samozrejme, mohli byť i výnimky, ak sa žiaci  prihlásili dobrovoľne.

Tak sme prežili tento deň pokojným učením bez stresov. Samozrejme, že žiaci si takýchto dní bez skúšania želajú  čo najviac, niektorí možno i celý rok.

PhDr. Jana Husárová

• Kráska na Dunaji - Budapešť

• Začiatkom októbra (9.10.2024) sa žiaci siedmeho ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie do historického centra Budapešti. V skorých ranných hodinách sa vydali na poznávaciu cestu. Prvou zastávkou bolo Námestie hrdinov, kde sa dozvedeli množstvo nových poznatkov z histórie a zároveň obdivovali sochy našich uhorských kráľov a kniežat.

Slávnym Andrášiho bulvárom sa presunuli cez Alžbetin most popod významnú Citadellu a Gellertov vrch k hradu Budín, odkiaľ sa im naskytol famózny výhľad na "Krásku na Dunaji" - Budapešť. Na obed absolvovali pôsobivú hodinovú plavbu po Dunaji. Pešo sa presunuli okolo budovy Parlamentu do impozantnej Baziliky sv. Štefana.

Aj my môžeme byť právom hrdí na tieto honosné budovy, pretože ich stavali aj naši predkovia. Ešte pred exkurziou sme vyhlásili súťaž o najkrajšiu koláž. Na prvom mieste sa umiestnila Viktória Iškyová ( VII.B). Druhé miesto obsadila Klára Husárová (VII.B). Na bronzovom stupienku skončila Barbora Lukáčová (VII.B). Porota sa rozhodla udeliť sladkú odmenu aj žiačke Zuzane Vaškovej (VII.C), ktorá skončila na 4. mieste. Dievčatám blahoželáme. Táto exkurzia bola prvou v rade po stopách UNESCO pamiatok v tomto školskom roku.

PaedDr. Mária Vanšovská, MBA

PhDr. Jana Husárová

• Vyber si svoj šport

• Dňa 9. októbra 2024 sa vo florbalovej hale a telocvičniach našej školy stretlo takmer 300 detí z materských škôl na skvelej akcii. Športové podujatie pripravilo mesto Michalovce, Olympijský klub, základné školy so športovými triedami v spolupráci so športovými klubmi mesta. Deti mali možnosť spoznať rôzne druhy športov - futbal, hádzaná, florbal, hokej, atletika, judo a tenis. Cieľom podujatia bolo pomôcť preškolákom vybrať si svoj šport.

• 20 rokov Zelenej školy

• Koncom septembra sa v Bratislave uskutočnila slávnosť pri príležitosti 20. výročia fungovania medzinárodného projektu Zelená škola na Slovensku.

ZŠ Teodora Jozefa Moussona patrí medzi málo základných škôl, ktorá toto výročie môže oslavovať. Áno, je to už dvadsať rokov, čo žiaci, učitelia, nepedagogickí zamestnanci ale aj obyvatelia blízkeho okolia realizujú aktivity zamerané na oblasť environmentálnej výchovy. Za toto obdobie sme ušetrili veľa energie, naučili sme sa minimalizovať odpad, v areáli školy sme zrealizovali vodozádržné opatrenia a množstvo ďalších vecí. Čo je však najdôležitejšie, meníme myslenie a správanie žiakov, učiteľov a následne aj ich rodičov k ekologickejšiemu.

Pristupuje k výchovno – vzdelávaciemu procesu s heslom: To, čo učíme, to aj robíme.

Držme si palce, aby sme takto vydržali aj ďalších dvadsať rokov.