Žijeme v nezvyčajnej dobe. Všetko okolo nás funguje trochu inak, ako obyčajne. Takáto situácia prináša so sebou aj nezvyčajné riešenia, nápady, postupy. Bolo to tak aj v našej Základnej škole Teodora Jozefa Moussona v Michalovciach.
Keďže škola je zapojená do medzinárodného projektu Zelená škola a život v ňom sa nezastavil, v online priestore prebehli veľmi zaujímavé aktivity.
Čo vás napadne, keď sa povie: „ Môj jedálny lístok.“ Určite jedlo, ktoré ste si dali v priebehu dňa. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo všetko je za našim jedlom ukryté? Ako a odkiaľ sa k nám dostalo? Je zdravé? Dáva nám dostatok energie? Čo jedia ľudia v iných krajinách? Obsahujú naše potraviny len potrebné alebo aj škodlivé látky? Nad týmito otázkami sa zamýšľali žiaci školy v rámci všetkých vyučovacích predmetov.
Najskôr si každý žiak vytvoril svoj denný jedálny lístok. S nim potom pracoval na všetkých vyučovacích predmetoch. V rámci hodín geografie skúmali, z ktorého kúta Zeme k nám daná potravina pricestovala. Dejepisu znalí zistili, v ktorom storočí sa dostala do Európy, skúmali, čo ľudia jedli v staroveku, stredoveku. Na hodinách matematiky počítali potravinové míle, percentuálne vyjadrili zloženie jedálneho lístka, urobili grafické znázornenie. Hodiny fyziky im dali zabrať. Museli počítať energetickú hodnotu potravín, hľadať v jedálničku fyzikálne veličiny a ich meradlá. Skúmali možnosti šetrenia energie pri varení. Chémia bola tiež náročná. Čítali malé písmenká na obaloch potravín a zisťovali ich chemické zloženie, skúmali biogénne prvky v jednotlivých potravinách, či množstvo vody potrebnej na výrobu 1 kg danej suroviny. V duchu biológie sa niesli vitamíny. Na hodinách cudzích jazykov si pochutnávali na tradičných jedlách Nemecka, Ruska či Anglicka. A čo na slovenčine? Tam hľadali pôvod slov, nárečové slová, tradičné recepty, robili pracovný postup a dynamický opis. Občianska náuka sa zaoberala jednotlivými zákonmi a inštitúciami, ktoré majú na starosti potraviny. A či sa dá aj na telesnej výchove rozobrať jedálniček? Samozrejme. V mobiloch nainštalované „apky“ počítali spotrebovanú energiu pri cvičení. Všetky svoje zistenia spracovali formou prezentácií v rámci hodín informatiky.
A to ešte zďaleka nie je všetko. Na online hodinách zrealizovali rovesnícke vzdelávanie. So svojimi poznatkami sa pochválili svojim spolužiakom.
Aj naši najmenší žiačikovia pracovali usilovne ako včeličky. Oproti veľkým mali výhodu. Sú v škole, tak im pomohli pani učiteľky. Na hodinách výtvarnej výchovy navrhli propagačný leták o zdravom jedle. Slovenčina sa niesla v duchu tvorby sloganov. Na matematiku si doniesli letáky z obchodov a počítali cenu svojho nákupu. Vlastiveda sa zaoberala tradičnými jedlami, informatika tvorbou loga pre novú potravinovú firmu. Všetko toto riešili „ malí výživoví poradcovia .“
Nezabudli sme ani na množstvo odpadu, ktoré vzniká z potravín. Naši štvrtáci triedili a zisťovali množstvo bioodpadu v odpadkových košoch v triede. U starších žiakov sme tieto kompetencie presunuli do jednotlivých domácnosti.
Jeden jedálny lístok a množstvo poznatkov z rôznych oblastí života na jeho konci. Takto stručne by sme mohli zhodnotiť projektové vyučovanie v našej škole.
Mgr. Lenka Paľová – koordinátorka projektu