Švajčiarsky spisovateľ Friedrich Dürrenmatt (1921 - 1990) kedysi povedal: “Bez tolerancie sa náš svet premení v peklo.” K tomuto výroku ho zaiste inšpirovali aj hrôzy druhej svetovej vojny, ktorá výrazne pozmenila tvár Európy a priniesla so sebou milióny ľudských obetí, medzi ktorými bolo i množstvo detí.
Práve židovské obyvateľstvo, ale aj ďalšie nacistami perzekuované a prenasledované skupiny ľudí (Rómovia, Slovania, hendikepovaní ľudia) zažívali kvôli neutíchajúcej agresii peklo, ktoré si mladá generácia ani nevie predstaviť. Svoje by o tom vedel povedať michalovský rodák vtedy ešte vekom malé dieťa Dušan Klein, ktorý len o vlások unikol transportu smrti. Ostatní však nemali toľko šťastia.
Nacistická agresia sa nevyhla teda ani nášmu regiónu. A aj preto sme sa rozhodli zapojiť do medzinárodného projektu Krokus (Šafran), ktorý je realizovaný v spolupráci s Írskou nadáciou pre výučbu holokaustu (HETI) a Múzeom židovskej kultúry. Cieľom tohto projektu je si pripomenúť približne 1,5 milióna detí, ktoré zahynuli počas holokaustu. Vybraní žiaci na ich počesť zasadili v átriu našej školy 27 cibuliek žltých krokusov (šafranov), ktoré by mali kvitnúť v závere mesiaca január, kedy si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu (27. január). Žltá farba má symbolizovať Dávidovu hviezdu, ktorú boli v priebehu nacistickej perzekúcie v rokoch 1933 až 1945 povinní nosiť príslušníci židovskej komunity.
Aj takouto aktivitou chceme žiakov viesť k tolerancii a vzájomnému rešpektu, akceptácií a uznaniu bohatej odlišnosti svetových kultúr a podnecovať ich k aktívnemu prístupu vyplývajúceho z pochopenia ľudských práv a základných slobôd iných. O potrebe rozvíjať tolerantné správanie svedčí aj fakt, že členské štáty UNESCO prijali 16. novembra 1995 Deklaráciu princípov tolerancie. Práve v tento deň si každoročne pripomíname Medzinárodný deň tolerancie. Skúsme byť k sebe milší a rešpektovať ostatných. Nedopusťme, aby sa chyby minulých generácií opakovali.
Mgr. Matúš Burda