• Európske solárne dni

          • Najväčšou osvetovou kampaňou zameranou na využívanie slnečnej energie je celoeurópsky projekt „Európske solárne dni“.  Cieľom je poukázať na nevyhnutnosť využívania alternatívnych zdrojov energie, zvyšovať verejné povedomie najmä v súvislosti s fotovoltickou a solárnou termálnou energiou.

            Jedno staré múdre slovenské príslovie hovorí: „Kam nechodí Slnko, tam chodí lekár.“ Slnko má pozitívny vplyv na naše srdce, znižuje stres, pomáha kostiam, zlepšuje náladu. Keby nebolo Slnka, nič na Zemi by nefungovalo. Nebolo by zvierat, rastlín, ľudí, nebolo by života.

            Počas prvých májových dní sme si aj my na škole pripomenuli dôležitosť a význam našej najbližšej hviezdy, a teda aj najjasnejšieho objektu na oblohe.

            Na škole sme pri tejto príležitosti zorganizovali viaceré aktivity, aby sme si uvedomili nezastupiteľné miesto slnka v našich každodenných životoch.

            Žiaci šiesteho ročníka sa zúčastnili prednášky v Krajskej hvezdárni v Michalovciach. Vypočuli si fakty o využívaní slnečnej energie v minulosti i súčasnosti, pozitíva a negatíva alternatívnych zdrojov energie, zaujímavosti o slnečných kolektoroch, fotovoltických článkoch a solárnych peciach. Nechýbali jednoduché pokusy a solárne hračky.

            V piatok 5.5.2023 sme prišli do školy všetci oblečení v žltých farbách a žiaci si mohli nechať na tvár namaľovať malé slniečko. Bolo to príjemné ukončenie týždňa plné úsmevov, pozitívnej energie a dobrej nálady.

            PaedDr. Mária Vanšovská, MBA

          • Celoslovenská súťaž Svätoplukovo kráľovstvo ožíva

          • Aj tento školský rok sa naši žiaci, ktorých očarila história nášho národa, zapojili už do 14. ročníka celoslovenskej súťaže Svätoplukovo kráľovstvo ožíva. Témami otvorenej výzvy k súťaži boli „Počiatky prvého písma na našom území, Veľkomoravská tradícia prítomná v súčasnosti a Obdobie života a panovania Svätopluka“ . Súťažilo sa v troch oblastiach - výtvarnej, literárnej a elektronickej.

            Hodnotiaca komisia ocenila 41 výhercov z celého Slovenska, medzi ktorými bol aj náš žiak Róbert Hajduk z 9.A. Použitými modernými technológiami a infografikou vo svojej práci zaujal hodnotiacu porotu natoľko, že získal 1.miesto v elektronickej časti v 2.kategórii. Srdečne mu blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

            PK SJL

          • Nový život v Moussonke


          • To, že ZŠ Teodora Jozefa Moussona nosí medzinárodný titul Zelená škola oprávnene svedčí aj fakt, že v jej prekrásnom prírodnom prostredí sa výborne žije rôznym živočíchom. Školu pravidelne navštevujú veveričky, rôzne druhy vtákov, farebné motýle, včielky, dážďovky.

            Pred niekoľkými dňami k nim pribudlo desať malých kačiatok. Jednej kačičke sa veľmi zapáčili jazierka s rybičkami v átriu školy a rozhodla sa, že to bude jej nový domov. Po usilovnom sedení na vajíčkach prišlo krásne potomstvo.

            Z okien školy sa tak naskytá nezvyčajný pohľad na kačaciu rodinku. V tomto období by sa átrium školy menilo na učebňu pre outdoorové vyučovanie. Teraz patrí novému životu, našim kačičkám.

            Mgr. Lenka Paľová

          • Letné tábory

          • Vážení rodičia,

            na webovej stránke Úradu Košického samosprávneho kraja  www.taboryksk.sk nájdete  bohatú ponukou župných prímestských táborov v rôznych lokalitách Košického kraja. Cez túto stránku si viete nájsť každý tábor, ktorý ponúkame a prihlásiť svoje dieťa/vnuka/vnučku.

            Tábory sú rozdelené podľa jednotlivých regiónov. Pri väčšine táborov je možné požiadať aj o vystavenie faktúry za účelom predloženia žiadosti zamestnávateľovi o príspevok na rekreáciu podľa § 152a Zákonníka práce.

            Verím, že svojim deťom vyberiete tábor, ktorý im zabezpečí nezabudnuteľné zážitky.

             

            S pozdravom

            Mgr. Natália Vince

            Vedúca referátu metodiky a projektov

            odbor školstva

            Úrad Košického samosprávneho kraja

            Námestie Maratónu mieru 1

            042 66 Košice

             

            Tel.: +421 55 72 68 258

            Email: natalia.vince@vucke.sk

             

             

          • Shakespeare‘s Day

          • Srdce zo zlata... Na túto tému tvorili žiaci mestských základných škôl literárne diela v anglickom jazyku na mestskej súťaži Shakespeare´s Day, ktorá sa uskutočnila 27.4.2023 v našej škole. Túto súťaž organizujeme každoročne s podporou Mesta Michalovce. Okrem vlastnej tvorby žiaci súťažili aj v prednese poézie a prózy. Tridsaťjeden žiakov z piatich michalovských základných škôl prišlo prezentovať nielen svoje umelecké a tvorivé schopnosti, ale hlavne jazykové zručnosti v angličtine.

            Odborná porota ocenila najlepších súťažiacich, no certifikát o účasti a malú pozornosť si domov odniesli všetci súťažiaci. Naši žiaci sa umiestnili na veľmi pekných miestach:

            V prednese 1. miesto získala Beáta Beľová, 2. miesto Lorraine Dobrovolská a 3. miesto Nela Radová. Vo vlastnej tvorbe 1. miesto získal Ondrej Dančišin, 2. miesta obsadili Tamara Tačárová, Jana Šutáková a Matej Mirdala. Gratulujeme!  Príspevky žiakov v prednese a ich vlastné literárne diela sú dôkazom toho, že úroveň anglického jazyka našej mladej generácie neustále rastie.

            Ďakujeme školám, zanieteným učiteľom a žiakom ZŠ, J. Švermu 6. ZŠ , Moskovská 1, ZŠ, Komenského 1, ZŠ, Krymská a ZŠ T. J. Moussona za prípravu a účasť na súťaži. Aj keď nemohli vyhrať všetci, všetci boli víťazmi. Smelo a sebavedomo ukázali svoje jazykové a umelecké schopnosti.

             

            PK ANJ

            ZŠ T. J. Moussona

          • Navštívili sme perlu na Dunaji

          • Medzi najkrajšie poklady, ktoré vyrástli na brehoch Dunaja, sa právom radí aj metropola našich južných susedov. BUDAPEŠŤ  bola cieľom dejepisnej exkurzie pre siedmakov, nakoľko sa učivo o uhorských dejinách preberá práve v tomto ročníku.

            Budapešť vytasila na nás svoje prednosti už počas cesty autobusom – architektonické skvosty, mosty, slávne kúpele, z ktorých časť sme mali možnosť navštíviť v priebehu 1-dňovej exkurzie.  Po príchode v ranných hodinách 21. apríla 2023 naše prvé kroky smerovali na Námestie hrdinov v sprievode slovenského lektora žijúceho v Maďarsku. Toto námestie patrí medzi najpriestrannejšie v Budapešti s pamätníkom polkruhového tvaru.  Vyníma sa na ňom 14 sôch  maďarskej histórie. Je spomienkou na príchod Maďarov do Karpatskej kotliny. Repliku tohto námestia nájdeme aj v Číne.

            Bohatá koncentrácia histórie je sústredená na Budínskom hrade nad Dunajom – sídlo maďarských kráľov. Svojou historickou krásou nás očaril klenot budínskeho hradného komplexu – Kostol kráľa Mateja z 13. st. s typickými keramickými  oranžovými škridlami na streche.

            Miesto so silnou historickou atmosférou v  areáli Rybárskej bašty poukazuje na to, že v stredoveku túto časť hradieb bránil rybársky cech. Ide o súbor románskych veží, nádvorí, kolonád a hradieb. Budínska hradná štvrť s nevšednou atmosférou a nábrežie Dunaja sú zaradené od roku 1987 do Zoznamu svet. dedičstva UNESCO.

            Kus silnej histórie na nás vdýchla Bazilika sv. Štefana (1. uhors.kráľa) s tmavým a ponurým interiérom, nádhernými freskami, mramorom 50 druhov. Atrakciou chrámu je mumifikovaná pravá ruka sv. Štefana, tzv. Svätá pravica, uložená v relikviári.

            O zážitok sme mali navyše pri prechádzke popri Veľkej synagóge – najväčšej v Európe, pri výstupe na pevnosť Citadela , postavenej Habsburgovcami na najvyššom mieste v centre Budapešti na vrchu Gellértovej hory.

            Budapešť má 8 mostov. Najkrajší je Széchenyiho reťazový most, ktorý nás uchvátil svojím veľkolepým tvarom a krásnymi detailami. Bol to prvý most medzi Budínom a Pešťou.

            V parku v centre mesta sa nachádza kópia Korvínovho hradu v Rumunsku hrad Vajdahunyad, o ktorom sa hovorí, že v ňom bol uväznený Drakula. Je výnimočný aj tým, že v ňom nebýval nikdy žiaden panovník. Vrcholom prechádzky po budapeštianskych uličkách bolo okolie budovy maďarského parlamentu – najstaršia a najväčšia vládna budova v Európe.

            Na pravé poludnie sme boli v správnej chvíli na správnom mieste. Neplánovane sme videli striedanie hradnej stráže. Mladí vojaci v šedých uniformách striedali stráž pred sídlom maďarskej prezidentky, ozýval sa parádny marš s bubnom, konala sa ceremónia s mávaním historických zbraní a pochodovaním.

            Náročný deň sme obohatili ešte ochutnávkou sladkého dezertu – maďarskej štrúdle a potom sa vydali na záverečnú časť nášho nabitého programu. Bola to pôsobivá hodinová  plavba loďou po Dunaji. Krásnych výhľadov po oboch stranách Dunaja sme sa nabažili dosýta. Plavba mala zážitkový nádych a potešila všetkých.

            Historické pamiatky nás obohatili o nezabudnuteľné zážitky.  Z výkladu sprievodcu si mohol každý ukradnúť čosi pre seba – stačilo pár historiek, útržky pekných viet a deň sme mali hneď o čosi krajší a my o niečo múdrejší.

            Touto cestou ďakujeme CK SMARAGD travel, Mgr. M. Gajdošovej za dokonalý deň.

                                                                                                              Mgr. D. Rudášová

          • Prvenstvo v ekoolympiáde obhájené ZŠ T. J. Moussona

          • V tomto školskom roku sa konal druhý ročník celoslovenskej súťaže EKOOLYMPIÁDA organizovanej OZ PLANET LOVER. Súťaže sa zúčastnilo v online priestore až 9950 žiakov z 580 škôl z celého Slovenska, ktorí spoločne odpovedali na 2 560 789 otázok týkajúcich sa životného prostredia. Zo ZŠ Teodora Jozefa Moussona sa súťaže zúčastnilo viac ako 50 žiakov 7. až 9. ročníka. Sedem z nich postúpilo medzi 33 najlepších z celého Slovenska. Vďaka tomu, že škola je ekologicky zameraná už niekoľko rokov prostredníctvom projektu Zelená škola, žiaci preukázali skvelé vedomosti v tejto oblasti.

            Dominik Hlohin získal 1. miesto a Simon Kurucz 3. miesto vo svojej kategórii. Ich úspech nás veľmi teší. Škola sa umiestnila na 1. mieste v počte najviac postupujúcich žiakov do finále súťaže.

            Ambasádormi súťaže boli Zuzana Rehák Štefečeková – olympijská víťazka v streľbe a tenista Filip Polášek.

            Cieľom súťaže je  vyvolať u žiakov väčší záujem o ochranu životného prostredia  inovatívnymi spôsobmi, aby sa čo najviac priblížilo k mysleniu študentov. Hrou a motiváciou vyvolať záujem, aby sa začali pýtať viac a sami vyhľadávali odpovede.

            Táto nesmierne závažná téma je stále okrajovou v rámci slovenských učebných osnov, preto je dôležité skúšať zaujať žiakov rôznymi spôsobmi. Vedomostná́ súťaž upozorňuje a hravou formou vzdeláva témy tykajúce sa klimatickej zmeny a ochrany životného prostredia. Stačí jeden jednoduchý krok denne u každého z nás a spoločne to vedie k veľkej zmene.

            Mgr. Lenka Paľová

          • Naši žiaci opäť medzi najlepšími

          • Dňa 12.4.2023 sa konalo okresné kolo matematickej olympiády kategória Z6 – Z8. Naši žiaci sa úspešne popasovali s neľahkými úlohami a opäť vybojovali pekné umiestnenia.  V kategórii Z6 získala 2. miesto Alexandra Smreková (VI.C), v kategórii Z8 3. miesto Tamara Tačarová (VIII.C) a 6. miesto Matúš Štefan (VIII.A), v kategórii Z7 4. miesto Nikola Kaučaková (VII.B) a Matej Mirdala (VII.A).

            Ďakujeme za reprezentáciu školy a srdečne blahoželáme.

            PaedDr. Mária Vanšovská, MBA

            PK MAT-FYZ

          • Netradičné rodičovské združenie

          • Žiaci 6. A triedy spolu so svojou pani učiteľkou pripravili pre svojich rodičov prekvapenie v podobe netradičného „ rodička“.

            Formou krátkych zaujímavých pokusov im predviedli svoje vedomosti z prírodných vied, hlavne fyziky. Na základe praktických ukážok vyskúšali rodičov, ako ovládajú fyziku oni. Ak rodičia niečo nevedeli, ich deti im to vysvetlili.

            Nasledovalo spoločné rodičovské združenie rodičia, žiaci a triedna učiteľka. Porozprávali sa o živote v ich triede, o problémoch, ktoré ich trápia , o známkach, správaní ale aj o veselom živote v našej škole. Rodičovské združenie sa nieslo vo veľmi priateľskom duchu. Keďže boli prítomní všetci – ocko, mamka, dcéra, syn, učiteľka, veci, ktoré bolo potrebné vyriešiť sa vyriešili ihneď.

            Ďakujeme rodičom za podporu a spoluprácu. Veríme, že takéto „ rodičko“ si v budúcnosti zopakujeme.

            Mgr. Lenka Paľová

          • Prvý ročník Ekonomickej olympiády pre základné školy

          • Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) pripravil v školskom roku 2022/2023 prvý ročník Ekonomickej olympiády pre základné školy. Presne 4476 súťažiacich zo 174 škôl  sa muselo popasovať s online testom, ktorý pozostával ako z teoretických otázok (mikroekonómia, makroekonómia, deficit, inflácia, potreby, daň, trh, podnikanie atď.), tak aj praktických úloh a príkladov z finančnej gramotnosti.

            Našu školu reprezentovala žiačka Emma Belánová (IX.A), ktorá v rámci Košického kraja skončila na peknom 16. mieste (najlepšie umiestnenie v meste Michalovce). Srdečne blahoželáme a veríme, že nadobudnuté vedomosti zúročí nielen na strednej škole, ale aj v každodennom živote.

            Mgr. Matúš Burda

          • Škola je opäť úspešná v jazykovej súťaži

          • Žiaci našej školy, ktorí majú talent na cudzie jazyky, sa každoročne zúčastňujú rôznych súťaží. Jednou z nich je aj Jazykový kvet - jazykovo-umelecká akreditovaná súťaž pre deti a mládež vo veku od 4 do 19 rokov v prednese poézie a prózy, dramatizácii či poviedkovej tvorbe v rôznych jazykoch. Súťaž sa realizuje od roku 2011 postupovým systémom formou jednotlivých kôl.

            Tento rok sa podarilo prebojovať zo semifinále  do krajského finále našim žiakom v anglickom jazyku s dvomi divadielkami, trom nemčinárom  v prednese poézie a prózy a jednej žiačke v ruskom jazyku  tiež v prednese poézie a prózy. Dňa 18. apríla títo žiaci zabojovali so svojimi jazykovými  schopnosťami  v Košiciach a získali nasledovné umiestnenia:

            Anglický jazyk : I.kategória  dráma – vlastná tvorba „One For All, All For One “ – 1.miesto –žiaci 3.A

                                     II.kategória dráma – vlastná tvorba „ A Memento “ – 3.miesto – žiaci 8.A

            Nemecký jazyk : I.kategória prednes poézie a prózy – 2.miesto - Nina Stašová, 3.B

                                     II.kategória prednes poézie a prózy – 1.miesto - Nina Kobová, 7.B

                                                                                           3.miesto – Sofia Mastiľaková, 6.B

            Ruský jazyk :   II.kategória prednes poézie a prózy, ruské prostredie – 1.miesto – Darija Medvegyeva, 7.C

             

            Súťažiaci, ktorí sa umiestnili na prvých miestach, postupujú na celoslovenské finále do Nitry, ktoré sa bude konať v júni. Prajeme im veľa úspechov. Všetkým našim jazykovo zdatným žiakom srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

                                                                                                                                             

                                                                                                                               PK CUDZÍCH JAZYKOV

          • Krajské kolo Dejepisnej olympiády

          • Dňa 3. apríla 2023 sa na pôde Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach uskutočnilo Krajské kolo Dejepisnej olympiády. Celkovo 76 účastníkov rozdelených do piatich kategórii (3 kategórie pre základné školy, 2 kategórie pre stredné školy) z územia Košického samosprávneho kraja si zmeralo svoje sily vo vedomostnom teste.

            Našu školu reprezentovali dvaja žiaci, a to Emma Kromková z triedy 9.B (kategória C) a Matúš Štefan z triedy 8.A (kategória D). Niekoľko týždňov venovali svoj čas štúdiu literatúry o vede a technike a dejinám 19. a 20. storočia. V konkurencii tých najlepších v kraji a vďaka nadobudnutým vedomostiam získal Matúš Štefan delené 7. - 8. miesto z celkového počtu 18 súťažiacich. Emma Kromková obsadila pekné 9. miesto z celkového počtu 22 súťažiacich.

            Obom našim žiakom blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a veríme, že budú inšpiráciou aj pre ostatných spolužiakov.

            Mgr. Matúš Burda

          • Hviezdoslavov Kubín...

          • Dňa 27. februára 2023 sa konalo školské kolo 69. ročníka  Hviezdoslavovho Kubína.  Žiaci súťažili v umeleckom prednese v troch kategóriách. Tento ročník bol bohatý na počet recitátorov. Celkovo sa školského kola na 2. stupni zúčastnilo 34   žiakov . Výsledky školského kola:

            II. kategória

            Poézia:

            1. miesto : Lilla Lichvárová  (6.A)

            2. miesto:  Maximilián Natanael Mikolaj (6.D)

                              Karina Struňáková (5.B )

            3. miesto: Tereza Miková (  6.D )

                             Nela Kalaninová (5.B   )

                             Katarína Dziaková  ( 5.A )

            Za vhodný výber ukážky bola ocenená:  Margaréta Poláková (5.C )

            Próza:

            1. miesto:  Klára Marie Husárová (5.B)

            2. miesto: Diana Doliňáková (6.B)

            3. miesto: Olívia Hurová (6.C)

            Za precítený prednes boli ocenené  : Zuzana Szücsová (6.A)  a Kristína Račková (6.A)

            III. kategória:

            Poézia:

            1. miesto: Beáta Beľová (8.C)

            2. miesto: Janka Šutáková (8. A)

            3. miesto: Kristína Horňaková (9.B)

            Za precítený umelecký prednes ocenenie získala   Tatiana Medline Tomášová (7.B)

            Za výber bol ocenený  ukážky: Patrik Zajac (7.A)

            Próza:

            1. miesto: Ľudovít Faltus (7.C)

            2. miesto: Matúš Štefan (8.A)

            3. miesto: Ema Šalatková (8.A)

                            Nela Lenhardová (7.A)

                            Erika Chvastová (8.B)

            Regionálne kolo sa konalo 28.3 - 30.3.2023 v Zemplínskom osvetovom stredisku v Michalovciach. Z početného zastúpenia recitátorov  sa naši žiaci umiestnili na veľmi pekných miestach:

            II. kategória poézia – Lilla Lichvárová (6.A) – 2. miesto

            III. kategória poézia – Beáta Beľová (8.C) – 3. miesto

            III. kategória próza – Ľudovít Faltus (7.C) – 3. miesto

            Všetkým súťažiacim ďakujeme za výbornú reprezentáciu  školy a víťazom blahoželáme!

          • DEŇ ĽUDOVEJ ROZPRÁVKY..

          • Pri príležitosti výročia narodenia Pavla Dobšinského (16. marca 1828), známeho zberateľa slovenských rozprávok, poeta, prekladateľa romantických básnikov a klasikov svetovej literatúry a folkloristu sa koná 16. marca Deň ľudovej rozprávky. Stal sa neoficiálnym sviatkom rozprávky, ktorý vzišiel z kampane Slovenskej národnej knižnice v roku 2008 pod názvom Slovensko Dobšinskému, konanej pri príležitosti 180. výročia jeho narodenia.                                                                                                                Tretiaci si tento deň pripomenuli zaujímavým podujatím. Teta Evka z knižnice ich oboznámila s tvorbou Pavla Dobšinského, ktorú si môžu vypožičať z knižničného fondu našej školy. Následne oni jej vyrozprávali, čo všetko už vedia o ľudových rozprávkach.  Opierali sa nielen o svoje vedomosti, ale podopreli to aj názornými ukážkami z prečítaných ľudových rozprávok. Spolupracovali v skupinách, kde mali poskladať puzzle ilustrácie z rozprávky a vyskladať zo slabík jej správny názov. Priradzovali postavám čarovné predmety, určovali typické znaky rozprávok či vyhľadávali vybrané slová. Skvele strávený čas v knižnici im isto ostane dlho v pamäti. Marec pre nich nebude len mesiacom venovaným knihám, ale konkrétne 16.marec sa odteraz bude spájať s Dňom ľudovej rozprávky.

            Dočítania priatelia!     

          • Medzinárodný deň materinského jazyka.

          • 21. február bol na výročnej 30. konferencii UNESCO v novembri 1999 vyhlásený za Medzinárodný deň materinského jazyka. Pripomíname si ho každý rok od roku 2000 na podporu jazykovej a kultúrnej rozmanitosti a viacjazyčnosti. Cieľom tohto dňa je nielen si pripomenúť, ale aj hlbšie spoznávať  a precvičovať materinské jazyky po celom svete. Jazyky sú najsilnejšie nástroje na zachovanie a rozvoj nášho hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva.

            Náš materinský jazyk bol prvý jazyk, ktorý sme počuli od svojej mamičky a prvý jazyk, ktorým sme sa naučili rozprávať. Je dôležité poznať aj cudzie jazyky, zvyky i  kultúru iných národov, ale predovšetkým by sme mali poznať ten svoj- najmilší, najsladší, najzrozumiteľnejší jazyk, ktorým dokážeme vyjadriť svoje názory, pocity i túžby. Nezabúdajme preto na krásnu spisovnú slovenčinu, nezabúdajme na slová, ktoré najkrajšie znejú práve v slovenskom jazyku. Povedzme si spolu s Hviezdoslavom: „ Ó, mojej matky reč je krásota, je milota, je rozkoš, láska svätá...“

             Aj my sme si pripomenuli tento významný deň v rámci hodín slovenského jazyka  návštevou divadelných predstavení v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Žiaci 7.- 9.ročníka si priniesli pekné kultúrne zážitky z komédie Zbabraná hra a žiaci 5.-6.ročníka zase vtipné aj strašidelné  momenty z inscenácie Hrôzostrašné príbehy strýka Montaguea.

                                                                                                                                                                PK SJL

          • Ako vyzerá život v záchytnom tábore?

          • V 7. ročníku sa žiaci na hodinách občianskej náuky zoznamujú s témami ako rasizmus, antisemitizmus či diskriminácia. Jednou z ďalších tém je aj globálny problém migrácie, ktorý sa týka aj nášho mesta a regiónu, keďže kvôli vojenskému konfliktu na Ukrajine sa množstvo Ukrajincov rozhodlo utiecť zo svojej domovskej krajiny práve do Európskej únie. A nielen Ukrajinci túžia po lepšom živote.

            Cez naše hranice nelegálne prechádzajú aj utečenci zo Sýrie, Iráku, Bangladéša či Nepálu. Čo ich však na tejto ceste čaká? Čo ak ich pri hraničnej kontrole odhalí polícia? Kam povedú ich kroky? O tom všetkom nám dnes porozprávala Ľubov Šaková zo Záchytného tábora v Humennom. Žiaci sa vďaka množstvu fotografií mohli aspoň na krátky čas presunúť do priestorov záchytného tábora v Humennom, ktorého kapacita je vyše 500 osôb. Pani Šaková žiakom porozprávala o dennej rutine utečenca - žiadateľa o azyl. Ozrejmila nám celý proces zaradenia utečenca do tábora a taktiež priblížila spolužitie rôznorodých náboženstiev i kultúr.

            Následne odpovedala na zvedavé otázky žiakov. Na záver sme spoločne skonštatovali, že i keď títo ľudia majú iné náboženstvo, zvyky a tradície a pochádzajú z iného kultúrneho prostredia, sú rovnakými ľuďmi ako my, ktorí máme všetkého dostatok a nemusíme nútene utekať zo svojej krajiny kvôli vojenskému konfliktu, terorizmu, nevhodným klimatickým podmienkam či prírodným katastrofám. Beseda s pracovníčkou záchytného tábora bola realizovaná v rámci projektu Pridružených škôl UNESCO (ASPnet).

            Mgr. Matúš Burda