Šport a pohybová aktivita tvoria od nepamäti neoddeliteľnú súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu. Nejde pritom len o rozvoj telesnej zdatnosti, ale aj o formovanie charakteru, vôle, disciplíny či schopnosti spolupracovať a rešpektovať pravidlá. Ideály olympizmu – čestnosť, úcta, priateľstvo a snaha o neustále zlepšovanie sa – prirodzene prenikajú aj do školského prostredia, kde nachádzajú svoje uplatnenie v rôznych športových podujatiach a aktivitách.
Olympiáda predstavuje jedinečnú príležitosť, ako tieto hodnoty preniesť do praxe v školskom prostredí. Zároveň ich prirodzene vnáša do školského prostredia. Obzvlášť to platí pre rôzne športové udalosti na úrovni mesta či regiónu. Pre žiakov znamenajú tieto športové aktivity nielen možnosť porovnať si svoje sily s rovesníkmi, ale aj zažiť radosť z pohybu, prekonávania samých seba a pocit spolupatričnosti. Práve z tejto myšlienky vychádzala aj tradícia mestských športových olympiád, ktoré sa postupne stali významnou súčasťou života škôl a miest.
V roku 1975 sa I. základná škola presťahovala pod Hrádok na Ulicu T. J. Moussona (v súčasnosti ZŠ T. J. Moussona Michalovce, pozn. autora) do svojich terajších priestorov. Po dokončení interiéru sa s veľkým nadšením zamestnanci, žiaci i ich rodičia pustili do úpravy exteriéru. Z bývalej kamennej bane a nevyužívaného priestoru, ktorý slúžil ako smetisko, postupne vyrástol nádherný športový areál, ktorý sa stal prirodzeným centrom pohybových aktivít a neskôr aj významných športových podujatí.
Rok 1982, ako olympijský rok, priniesol do Michaloviec výnimočný impulz. Vďaka nadšeniu riaditeľa školy Juraja Kríža, predsedu Miestneho národného výboru (MsNV) J. Vraňucha a vedúceho odboru školstva Okresného národného výboru J. Eštoka sa podarilo uskutočniť myšlienku založenia tradície olympijského súťaženia žiakov michalovských škôl. Vznikla Mestská športová olympiáda (MsŠO), v ktorej víťazi bojovali o putovný pohár predsedu MsNV. Hlavným organizátorom sa stala I. ZŠ, pričom administratívne ju zabezpečoval Okresný dom pionierov a mládeže, neskôr centrum voľného času a SAŠŠ-ka.
Od svojho prvého ročníka sa Mestská športová olympiáda stala veľkým sviatkom všetkých michalovských školákov a učiteľov. Otváracie ceremoniály mali nezameniteľnú atmosféru – svah zaplnený divákmi, futbalové ihrisko plné nastúpených športovcov a rozhodcov a znejúca olympijská hymna. Vrcholným momentom bol príchod čestných bežcov s olympijskou pochodňou. Po zapálení ohňa nechýbali silné emócie, dojatie ani zimomriavky pri skladaní sľubu pretekárov a rozhodcov. Slávnostné otvorenie neraz dojalo aj samotných predstaviteľov mesta. Pozrime sa do roku 1997. MsŠO sa konala 28. mája so začiatkom o 8.00 h. Vedúci Odboru školstva a kultúry Ján Várady po zapálení olympijského ohňa najlepšími športovcami školy Veronikou Vorreiterovou a Petrom Adamčíkom slávnostne otvoril v poradí 10. ročník najvýznamnejšieho športového podujatia na úrovni michalovských základných škôl. Slávnostnú atmosféru dotvorilo vystúpenie tanečného súboru Slniečko. Členovia tohto súboru vystúpili s dvoma choreografiami. Po kultúrnom programe už prišli na rad športovci. Súťažilo sa v rôznych atletických disciplínach: hod kriketovou loptičkou, vrh guľou, skok do výšky a do diaľky, beh na krátke a dlhé trate.
Od 80. rokov bola olympiáda zároveň aj kultúrnym podujatím. Po športovej časti sa diváci spolu s učiteľmi presunuli do amfiteátra na Hrádku, kde jednotlivé školy predstavili svoje kultúrne programy. Atmosféru dotvárali aj vystúpenia členov súboru Slniečko.
V deväťdesiatych rokoch sa rivalita medzi školami začala stupňovať, čo si vyžiadalo určité zmeny v organizácii. Hoci sa naďalej vyhodnocovalo poradie škôl, materiálne odmeny – najmä doplnenie inventára kabinetov telesnej výchovy – boli prideľované rovnakým dielom. Súťaže sa zároveň rozdelili na dva dni: kolektívne športy prebiehali v predstihu na viacerých školách a samotný deň olympiády patril už len finálovým zápasom. Opätovne sa zaviedlo komplexné vyhodnocovanie MsŠO. O tom sa dočítame aj v školskej kronike I. základnej školy: „Zapálením olympijského ohňa, slávnostným prejavom, kultúrnym programom, organizačnými pokynmi riaditeľa CVČ p. Hrivnáka začala sa v športovom areáli našej školy 29. mája XVI. športová olympiáda žiakov všetkých mestských škôl. V tomto zdraviu prospešnom športovom podujatí žiaci našej školy obsadili po celkovom bodovom hodnotení 3. miesto.“ V školskom roku 1997/1998 získala škola teda bronzovú priečku. Niekedy sa darilo viac, inokedy menej. Nejde však len o výsledky.
Športovci našej školy sa na MsŠO určite nestratili, a to aj vďaka výborným športovým podmienkam. Čo všetko mali žiaci i michalovskí mladí športovci k dispozícii? Dajme priestor spomienkam Antona Semjana, ktorý opísal možnosti športového vyžitia v areáli I. základnej školy v článku s názvom „Všade plno detí“ (1987): „Prečo takýto titulok? O jeho oprávnenosti som sa mohol presvedčiť priamo na všešportovom areáli I. základnej školy v Michalovciach. Práve tam prebiehala III. mestská olympiáda, kde štartovalo vyše 350 detí zo základných škôl okresného sídla. Ale športoviská I. základnej školy žijú i po iné dni až do neskorých večerných hodín. Prichádzajú sem nielen deti, ale i ich rodičia. Areál neraz poslúžil futbalistom Zemplína, či hádzanárom Lokomotívy, patronátnym podnikom, proste každému, čo má predsavzatie športovať. (...) Za vytvorenie podmienok sa žiaci odvďačili dobrými športovými výsledkami, tradične to boli prvenstvá v basketbale, hádzanej chlapcov i dievčat, či majstrovské tituly v jednotlivých disciplínach. (...) Z radov žiakov vychovali dokonca aj prvoligových hádzanárov, napríklad Štofu, Pechana, ktorý bol dokonca aj univerziádnym reprezentantom, Ferčáka, Zapatického, Hospodára a ďalších. V dorasteneckých družstvách v hádzanej sa uplatnili Kochan, Kolibáš, Jediný, Hovanec, Čír, Podžuban, Roško a ďalší. Ženský basketbal v Michalovciach reprezentovali Martonová, Svätá, Jurkechová a ďalšie. Najväčší podiel na športovom dianí v škole mali učitelia telesnej výchovy Jozef Babiar, Albert Teleky a Anna Sopková.“
Za desaťročia svojej existencie sa Mestská športová olympiáda stala pevnou súčasťou života mesta a vyrástla v podujatie, ktoré formovalo celé generácie mladých športovcov. Na jej organizácii sa podieľalo množstvo zanietených pedagógov a pracovníkov školy – učitelia telesnej výchovy, technické čaty, školníci i zamestnanci školskej jedálne. Osobitná zodpovednosť spočívala na vedení školy, ktoré ju postupne rozvíjalo pod vedením riaditeľov J. Kríža, Ľ. Komárekovej a V. Kocúrovej.
Po vybudovaní športových areálov na ďalších základných školách sa olympiáda presunula aj tam, no jej poslanie zostalo nezmenené. Naďalej je symbolom fair play, radosti z pohybu a spoločných zážitkov.
Tak ako každý Michalovčan prejde základnou školou, prejde spravidla aj Mestskou športovou olympiádou. A práve v tom spočíva jej výnimočnosť – vytvára spomienky a putá, ktoré pretrvávajú po celý život.
Zdroje:
SEMJAN, Anton. Všade plno detí. In Zemplínske noviny, 1987, roč. 28, č. 26, s. 6.
Jubilejná školská športová olympiáda. In Michalovčan, 1997, roč. 8, č. 14, s. 6.
Kronika. I. základná deväťročná škola v Michalovciach 1975/1976 – 2003/2004.
Kronika I. ZŠ 2008/2009 – 2025/2026.
Internetový zdroj: https://zsmoumi.edupage.org/
Autor textu: Mgr. Matúš Burda
Úprava textu: Mgr. Radoslav Sunitra