Pri príležitosti XXXIII. Hier olympiády v Paríži zorganizoval Olympijský klub Michalovce, Gymnázium Pavla Horova a ZŠ T.J.Moussona, ako patronátne školy klubu, exkurziu pre žiakov škôl do Olympijského múzea v Lausanne.
V dňoch 12.6.-16.6.2024 sa 49 účastníkov vydalo naprieč Európou spoznávať olympijské myšlienky a ideály. Prvou zastávkou bol Mníchov a Olympijský park, ktorý hostil OH v roku 1972. Mníchov už žil futbalovou atmosférou nadchádzajúcich Majstrovstiev Európy vo futbale, a tak futbalovú Allianz arénu sme si obzreli len z vonku. Fun zóny boli plné fanúšikov, najmä zo Škótska. V rámci olympijských ideálov sme nesmeli zabudnúť ani na kalokagatiu, a tak súčasťou prehliadok bolo aj spoznávanie pamiatok a kultúry metropoly Bavorska. Symbolom Mníchova je námestie Marienplatz s dvoma radnicami, hodinovu vežou so zvonkohorou, Rybiou fontánou a zlatou sochou Panny Márie – oficiálnej patrónky Bavorska. Hneď vedľa Novej radnice sme spoznali najstarší pivovar v Mníchove z roku 1589, Hofbrauhaus. Rýchle občerstvenie a šup na 100m vysoké veže kostola Frauenkirche, kde diabol zanechal stopu. Prešli sme okolo sídla vojvodov Bavorska – Mníchovskej rezidencie, do mestskej záhrady Hofgarten, kde sme si oddýchli. Počas našich potuliek sme samozrejme využili aj mníchovské metro. Prehliadka mesta nás tak pohltila, že do Lausanne sme dorazili neskoro po polnoci.
Výdatné raňajky a ľúbozvučná francúzština nás naladila na prehliadku Olympijského múzea v hlavnom meste olympizmu, ležiaceho na brehu Ženevského jazera. Rýchle foto na promenáde Ouchy a stúpanie po schodoch pripomínajúcich nadchádzajúce OH v Paríži až do múzea. Pred múzeom nás vítali sochy športových osobností, napríklad Pavo Nurmi, Emil Zátopek....a samozrejme olympijský oheň v pozadí so sochou Pierre de Coubertina. Už vstup do múzea napovedá, že je tu inštalovaná výstava k OH v Paríži, z ktorej sa dozvedáme, že prvýkrát sa konali v Paríži OH už v roku 1900, následne v roku 1924 a teraz opäť, presne po 100 rokoch. Hneď sme si vyskúšali interaktívne prvky ako plávanie a šplh, pripomínajúce hry z roku 1900. Všade prítomné suveníry s maskotom - frygickou čapicou – boli lákadlom aj pre naše peňaženky.
Ďalšie poschodie múzea prináša stálu výstavu venovanú histórii antických a novovekých olympijských hier. Pútavo, moderne, akčne zostavené kolekcie obohatili žiakov novými poznatkami nenáročnou a zábavnou formou. Vďaka Slovenskému olympijskému a športovému výboru sme mohli v múzeu stráviť ľubovoľný čas, čo sme patrične využili. Originálna vlajka, pochodne všetkých OH, plagáty, modely štadiónov, zapaľovanie olympijského ohňa, maskoty, otváracie ceremoniály vo forme highlightov, športové vybavenie a dresy úspešných športovcov, medailové sady všetkých OH, k tomu možnosť vyskúšať si postreh, streľbu na simulátore biatlonu, možnosť urobiť si foto na stupňoch víťazov zo Sydney a to je len časť obrovskej ponuky múzea, nehovoriac o aktivitách vo vonkajších priestoroch múzea. Príjemne a užitočne strávený deň, množstvo zážitkov a vedomostí v úplne bezbariérovom prostredí nás vyšťavilo. Rýchle doplnenie energie priamo v reštaurácii v múzeu a rýchly presun jediným, plne automatickým metrom vo Švajčiarsku, do historickej časti Lausanne.
Tu nás čakala prehliadka gotickej katedrály Cathédrale de Notre Dame s rozetovým oknom a unikátnymi varhanmi, ktoré vážia 40 ton a ich cena sa pohybuje okolo 6 miliónov švajčiarskych frankov. Drevené schody z 13.storočia nás priviedli na námestie Place de la Palud s fontánou, ktorú zdobí socha Spravodlivosti a zvonkohra predstavujúca výjavy z histórie. Strmé uličky plné malých obchodíkov a reštaurácií nás priviedli k historickej budove Palais de Rumine, kde sídli univerzitná knižnica a sú tam aj muzeálne zbierky napríklad zo zólogie, geológie, histórie.... Námestie Place de la Riponne bolo v ten deň dejiskom feministického protestu, čo bolo pre nás niečím nezvyčajným.
Nasledujúce ráno sme spoznali pláže ženevského jazera a najmä moderné sídlo Medzinárodného olympijského výboru, MOV, i pôvodnú budovu organizácie. Nové sídlo MOV je jednou z najudržateľnejších budov sveta. Otvorili ho v roku 2019 a na jeho výstavbu bolo použitých 95% recyklovaných materiálov. Budova disponuje fotovoltikov a vodozádržnými opatreniami.
Po prechádzke nás čakala dlhá cesta do Lichtenštajnska a jeho hlavného mesta, Vaduzu na rieke Alpský Rýn. Dve najbohatšie krajiny - Švajčiarsko a Lichtenštajnsko spája jednoduchý drevený most. Prechádzka na hrad Vaduz nám rozhýbala stuhnuté nohy a po prehliadke mestečka a nákupe suvenírov sme sa vybrali na dlhú cestu domov.
Exkurzia naplnila svoje poslanie a spojenie žiakov ZŠ Moussona so študentami GPH Michalovce bolo výbornou voľbou. Študenti si vopred pripravili podrobné informácie a referáty k jednotlivým navštíveným miestam za čo veľmi pekne ďakujeme.
ok michalovce