Navigácia

    • Oznamy

    • Zbierka Modrý gombík 2024

      Tento rok sa uskutoční 18. ročník zbierky Modrý gombík, ktorá bude prebiehať na školách a v uliciach v dňoch 13. 5. 2024 – 19. 5. 2024. Jej cieľom je  pomáhať deťom v núdzi po celom svete. Výnos z tohtoročnej zbierky bude venovaný deťom, ktoré žijú v humanitárnych krízach a ich životy sú ohrozené nedostatkom jedla a vody. Naša škola je Školou priateľskou k deťom, ktorá úzko spolupracuje s organizáciou UNICEF. Spomínaná zbierka Modrý gombík sa uskutoční v našej škole dňa 16. mája 2024.

    • Global Action Days

      Naša škola sa v dňoch od 22. apríla do 3. mája 2024 zapojila do medzinárodnej výzvy Global Action Days. Počas týchto dní žiaci v jednotlivých ročníkoch plnili rôzne úlohy so zameraním na environmentálne problémy, stav fauny a flóry na Slovensku či zdravý životný štýl jednotlivca.

      Žiaci 5. a 7. ročníka sa na predmete Fenomény sveta vybrali do lesa v blízkosti školy a pozorovali voľne žijúce vtáctvo. Následne na hodine riešili rôzne úlohy a vyhľadávali či daný druh vtáka je na území Slovenska v ohrození. Začiatkom mája sa zase vybrali do Michalovčanmi vyhľadávanej lokality Hrádok s cieľom vyzbierať čo najviac vriec s odpadom.

      Žiaci VII.D zase analyzovali svoj týždenný jedálniček, pričom sa zamerali hlavne na príjem bielkovín, ktoré majú dôležitú stavebnú funkciu v našom tele. Pri príležitosti Dňa Zeme (22. apríl) žiaci prezentovali jednotlivé časti prírody. Triedy si pripravili stučné informácie o význame vody, vzduchu, pôdy či zvierat pre našu planétu a spoločnosť. Aj vďaka týmto aktivitám sme chceli u žiakov vzbudiť záujem o aktuálne globálne problémy, ktoré trápia generácie 21. storočia. Aktivita žiakov bola začiatkom mája ocenená certifikátom. 

      Mgr. Matúš Burda

    • Aktivity v meste

      Dňa 2.5.2024 sa žiačky tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili aktivít v meste v rámci mestských jarných trhov. Žiačky kreslili 20m dlhý obraz kriedami na Obchodnej ulici. Všetkým zúčastneným ďakujeme.

      Bc. Karas, Bc. Vašková

    • Michalovce - moje mesto

      Koncom apríla 2024 sa konal XIV. ročník mestskej dejepisnej zábavno- vedomostnej súťaže Michalovce - moje mesto v novozrekonštruovaných priestoroch kaštieľa Sztárayovcov. Organizátorom bola Základná škola T. J. Moussona v spolupráci so Zemplínskym múzeom na podnet vyhlasovateľa Mesta Michalovce.

      Po trojročnej covidovej pauze táto dejepisná akcia sa stretla s kladným ohlasom nielen u učiteľov dejepisu, ale aj samotných žiakov. Cieľom súťaže bolo pestovať u našej mládeže pozitívny vzťah k regionálnym dejinám  a k múzeu ako kultúrnej  inštitúcii, nositeľke vzácnej minulosti. Záujem o súťaž prejavilo sedem základných škôl s celkovým počtom 21 súťažiacich. V troch praktických kolách, pripravených múzeom, žiaci spoznávali muzeálne artefakty, identifikovali pracovné predmety, náradia našich predkov. Veľmi pekné vedomosti ukázali  žiaci aj pri určovaní historických stavieb, osobností či pamätihodností mesta.

      Zábavné dopoludnie bolo kombinované s prehliadkou expozícií, po ktorej nasledoval krátky vedomostný test. Zábavná časť spočívala v kreativite žiakov. Ich úlohou bolo ručne kameňom rozdrviť čo najjemnejšie obilie a vymodelovať z hliny ľubovoľné predmety zo zbierok múzea.

      V závere bol každý jeden súťažiaci odmenený vecnou cenou. Prispelo aj ZM propagačným materiálom /tašky, kľúčenky, puzzle, knihy/. Všetci odchádzali spokojní s nahratými sladkosťami a s úsmevom na tvári.

      Mladí ľudia majú pozitívny vzťah k svojmu rodnému mestu. Uvedomujú si, že naši predkovia tu nežili zbytočne a zanechali nám kus nie skromnej histórie. O nej i o súčasnom dynamicky rozvíjajúcom sa meste vedia totiž toho veľa.

      Organizačná komisia súťaže ďakuje Zemplínskemu múzeu za ústretovosť, erudovanú pomoc a priateľskú atmosféru, zvlášť p. riad. ZM S. Rovňákovej,  múzejnej pedagogičke M. Fuchsovej, etnológovi ZM M. Demkovi.

       

      Mgr. D. Rudášová

    • Trocha iný piatok v škole

      V Základnej škole Teodora Jozefa Moussona v Michalovciach sa dňa 26.apríla 2024 konala praktická časť účelových cvičení v teréne. V rámci témy Ochrana života, zdravia a majetku prebehla v priestoroch školy ukážka práce hasičov, ktorá je veľmi zaujímavá, no zároveň nebezpečná, vyžadujúca zvýšenú psychickú záťaž.

      Pre žiakov bola pripravená ukážka hasičskej techniky, žiaci sledovali vykonávanie rutinných hasiacich prác, videli vynesenie zachránených osôb z oblasti požiaru a ich následné ošetrenie, vyskúšali si prechod zadymeným priestorom chodby školy, obzreli si zásahové hasičské autá, hasičskú a záchranársku techniku používanú pri zásahoch. Považujeme to za formu osvety a upozornenia pre žiakov, že v každej chvíli treba byť ostražitý a ohľaduplný.

      V druhej časti dopoludnia príslušníci policajného zboru predviedli žiakom ukážku práce dvoch policajných psov vycvičených na obranné a pachové práce (ochrana psovoda, blokovanie výtržníkov, zadržanie páchateľa). Žiaci mali možnosť aj pohrať sa s malým trojmesačným belgickým vlčiakom, čo bol pre nich obrovský zážitok.

      V záverečnej časti školského dňa každá trieda predstavila spolužiakom aktivity, ktoré v poslednom týždni v škole realizovali ku Dňu Zeme. Ďakujeme hasičskému a policajnému zboru za spríjemnenie piatkového času stráveného v škole.

      ZŠ Moussona

    • Krajské kolo dejepisnej olympiády

      Dňa 19. apríla 2024 sa na pôde Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach uskutočnilo krajské kolo dejepisnej olympiády. Na úvod sa súťažiacim prihovoril Mgr. Maroš Melichárek, PhD. z Katedry histórie a prodekan UPJŠ prof. PhDr. Marián Andričík, PhD. Celkovo 81 účastníkov rozdelených do piatich kategórii (3 kategórie pre základné školy, 2 kategórie pre stredné školy) z územia Košického samosprávneho kraja si zmeralo svoje sily vo vedomostnom teste.

      Našu školu reprezentoval žiak VIII.C Ľudovít Faltus (kategória D). Niekoľko týždňov venoval svoj čas štúdiu slovenských hradov a zámkov a dejinám 18. a 19. storočia. V konkurencii tých najlepších v kraji a vďaka nadobudnutým vedomostiam získal pekné 7. miesto z celkového počtu 19 súťažiacich. O tom, že výsledky boli veľmi tesné svedčí aj to, že na tretie miesto stratil len tri body. Žiakovi Ľ. Faltusovi blahoželáme k dosiahnutému výsledku a veríme, že bude inšpiráciou aj pre ostatných spolužiakov.

      Mgr. Matúš Burda

    • O SNP v slovenskej literatúre a filme

      Dňa 18. apríla 2024 sa žiaci IX.B triedy zúčastnili seminára s názvom SNP v poézii, próze a vo filme, ktorý viedol literárny historik a v súčasnosti riaditeľ Pamätníka národnej kultúry Slovenskej národnej knižnice Mgr. Peter Cabadaj.

      Žiaci sa počas dvojhodinovej besedy organizovanej v Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o udalostiach Slovenského národného povstanie. Literárny historik P. Cabadaj sa zameral najmä na reflexiu tejto významnej historickej udalosti v našich národných dejinách, ktorú výrazne poznačil komunistický režim.

      Dozvedeli sme sa aj o životných osudoch mladých začínajúcich spisovateľov, ktorí sa v auguste 1944 pridali do Povstania, ale domov k svojim rodinám sa už nikdy nevrátili. Vďaka žiakom gymnázia sme si mohli vypočuť aspoň niekoľko veršov vtedy mladých a dnes už zabudnutých umelcov.

      Podujatie sa uskutočnilo pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania. Veríme, že aj takouto formou sme mohli žiakom deviateho ročníka priblížiť pohľad na jednu z najvýznamnejších kapitol slovenských dejín. 

       

      Mgr. Matúš Burda

    • Výstava pamiatok UNESCO

      V našej škole sme sa pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel (18. apríl 2024; tiež aj Svetový deň kultúrneho dedičstva) zorganizovali výstavu obrazov a makiet zapísaných na Zozname svetového dedičstva UNESCO.

      Do projektu sa zapojili žiaci 5. - 9. ročníka.  Každá trieda si v januári vylosovala „svoju pamiatku“. Žiaci mali na realizáciu dva mesiace. Piataci a šiestaci kreslili slovenské pamiatky zapísané do UNESCO – Spišský hrad, Vlkolínec, Gréckokatolícky drevený chrám sv. Michala Archanjela v Ladomírovej a historické centrá miest Bardejov, Levoča a Banská Štiavnica.

      Žiaci 7. - 9. ročníka vyrábali makety vybraných svetových pamiatok zapísaných  na Zozname svetového dedičstva UNESCO – Eiffelova veža v Paríži, Šikmá veža v Pise, Big Ben v Londýne, , Opera v Sydney, Pyramídy v Gize, Koloseum v Ríme, Parthenón v Aténach,  Chichen Itza v Mexiku, Veľký čínsky múr a Taj Mahal v Indii.

      Cieľom tejto aktivity bolo oboznámiť žiakov s najznámejšími pamiatkami zapísanými na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Žiaci sa oboznámili s výstavbou, históriou a súčasným vzhľadom pamiatok. Okrem toho sme chceli na hodinách geografie, občianskej náuky a dejepisu podnietiť diskusiu o ochrane významných pamiatok. Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa na tejto aktivite podieľali. Zároveň Vás pozývame na výstavu, ktorá je na poschodí oproti spoločenskej miestnosti.

       

      Mgr. Lýdia Kyselová

      Mgr. Matúš Burda

    • Ako išlo vajce na vandrovku

      To bol názov divadelného predstavenia, ktoré si mohli pozrieť naši žiaci 17.apríla v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Autorská rozprávka Michala Náhlika rozprávala príbeh chlapca Huga, ktorému počas pobytu v nemocnici, kde sa liečil na vážne ochorenie, vypadali všetky vlasy, a tak sa sám začal volať Vajce.

      Na vandrovku ho zobrali jeho rodičia a starí rodičia usilujúci sa ho nielen zabaviť a spríjemniť mu pobyt v nemocnici, ale aj čosi naučiť. Ocitli sa teda spolu v krajine fantázie celkom na morskom dne a zažili spolu nejedno dobrodružstvo. Na vandrovke stretli množstvo morských živočíchov trochu odlišných od tých ostatných.

      Myšlienka divadelného predstavenia bola aktuálna pre súčasný svet – nestratiť radosť zo života napriek chorobám a rôznym hendikepom.  V predstavení boli zahrnuté aj ďalšie aktuálne témy týkajúce sa dopravného vzdelávania, vzdelávania k zodpovednosti k životnému prostrediu, úcta k starým či hendikepovaným ľuďom. Príbeh bol nielen zábavný, ale zároveň aj veľmi poučný.

      PK SJL

    • Krajské finále súťaže Jazykový kvet KLASIK

      Dňa 16.4.2024 sa naši žiaci zúčastnili krajského finále súťaže Jazykový kvet KLASIK v Košiciach, kam postúpili zo semifinálového kola. Jazykový kvet je zameraný na rozvoj  rečových zručností a aktívne hovorenie v cudzom jazyku, pochopenie a precítenie textu v danom jazyku či vcítenie sa do rozličných rolí v divadelných scénkach. Pod vedením našich učiteľov – jazykárov získali pekné umiestnenia, ku ktorým im srdečne blahoželáme. Tu sú výsledky v jednotlivých kategóriách :

      Anglický jazyk:

      I.kategória : Dráma - vlastná tvorba – A Miracle of the Rainbow -1.miesto – žiaci IV.A

      Nemecký jazyk:

      I.kategória: Poézia a próza - prevzatá tvorba - 1.miesto – Nina Stašová, IV.B

      II.kategória: Monodráma – prevzatá tvorba – 1.miesto – Timotej Ohriska, VII.C

      II.kategória: Poézia a próza- prevzatá tvorba – 4.miesto – Sofia Mastiľaková, VII.B, Nina Kobová, VIII.B

      Ruský jazyk:

      I.kategória- Poézia a próza- prevzatá tvorba- 2.miesto – Diana Stefany Demková, IV.B

      I.kategória - Poézia a próza- prevzatá tvorba ruské prostredie- 1.miesto – Jekaterina Šulva, III.A

      II.kategória - Poézia a próza- prevzatá tvorba ruské prostredie - 1.miesto - Darija Medvegyeva, VIII.C

      PK CJ

    • Prekvapenia a omyly o dinosauroch a praveku

      Dňa 17. apríla 2024 sa žiaci tried VII.C a VII.D zúčastnili na prednáške vedeckého publicistu Mgr. Dušana Valenta. Podujatie sa konalo v Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického v Michalovciach. Prednášajúci žiakov previedol históriou života, pútavo rozprával o mikroorganizmoch, o vývoji živočíchov.

      Aktívne zapájal žiakov do debaty, vtiahol ich do problematiky, konfrontoval jurský svet s vedou, ukázal prítomným „prastrýkov“ slonov, suchozemské veľryby a iné čudesné tvory. Rozprávanie bolo veľmi vtipné, zaujímavé a poučné.

      PaedDr. Mária Vanšovská, MBA

    • Výsledky okresného kola Pytagoriády

      V dňoch 9.4. a 10.4.2024 sa naši žiaci zúčastnili okresného kola Pytagoriády.  V jednotlivých kategóriách získali opäť nádherné umiestnenia.

      Úspešným riešiteľom blahoželáme a všetkým zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu.

       

      Výsledky okresného kola:

       

      Kat. P4:

      1.miesto: Denis Jasem (IV.C)

      5.miesto: Jozef Chuda (IV.A)

      Kat. P5:

      1.miesto: Linda Smreková (V.A)

      4.miesto: Marek Janoško (V.B)

      6.miesto: Adam Bak (V.C)

      Kat. P6:

      1.miesto: Simon Smoliga (VI.C)

      3.miesto: Adam Pangrác (VI.A)

      5.miesto: Patrik Čornej (VI.B)

       

      PaedDr. Mária Vanšovská

    • Úspech nášho tímu JEDNOTKY Z MOUSSONKY

      V rámci projektu PBL (výzva: Spoločne meníme svet!) organizovanom Nadáciou ESET a OZ BUILD sa nášmu riešiteľskému tímu podarilo prebojovať medzi 5 najlepších tímov z celého Slovenska a budú našu školu reprezentovať na medzinárodnom festivale STARMUS v Bratislave.

      Cieľom súťaže je vytvorenie tímového projektového riešenia výziev spojených s misiou festivalu STARMUS, ktorého témou je “Budúcnosť našej domovskej planéty”. 

      O kvalitnom projekte svedčia nasledujúce slová poroty:

      Vážený semifinálový riešiteľský tím - Jednotky z Moussonky, čítate to správne! Sme nesmierne radi, že vám môžeme oznámiť, že ste to dali a dostali ste sa do semifinále PBL výzvy: Spoločne meníme svet! 

      Vedecká, umelecká aj PBL porota vás vybrala ako jeden z top tímov vo vašej kategórii, ktorý dosiahol najpôsobivejšie výsledky vďaka tomu, že ste svoje projekty, vedecké a umelecké výstupy dobre premysleli a vďaka tomu, že vaše tímové učiteľky/učitelia ukázali svoje zručnosti v plánovaní a realizácii PBL projektov.  

      Užite si, oslávte to a začnite sa pomaly pripravovať na cestu do Bratislavy, kde vás spolu so svetovými hviezdami vedy a umenia budeme čakať na festivale Starmus! 

    • Ďalšie úspechy v matematických súťažiach

      Dňa 3. 4. 2024 sa naši žiaci zúčastnili okresného kola Matematickej olympiády. Neľahké príklady potrápili hlávky riešiteľov a napokon mnohí naši žiaci získali krásne umiestnenia.

      Kat. Z6

      1.miesto: Simon Smoliga (VI.C)

      3.miesto: Adam Pangrác (VI.A)

      Kat. Z7

      1.miesto: Timotej Ohriska (VII.C)

      3.miesto: Alexandra Smreková (VII.C)

      4.miesto: Jozef Šuták (VII.A)

       

      Srdečne blahoželáme!

      Mária Vanšovská, PK MAT - FYZ

    • Európsky imunizačný týždeň

    • Návšteva čarovnej Viedne

      Viedeň je lákavá po celý rok. Priťahuje pozornosť turistov svojou bohatou históriou, kulinárskymi špecialitami, divadlami, múzeami, kostolmi, cukrovinkami.

      Vidieť a okúsiť z toho aspoň malú časť sa podarilo aj našim ôsmakom v rámci dejepisnej exkurzie 8. apríla 2024. Cieľom bolo vidieť sídlo rakúskeho cisára Františka Jozefa I., oboznámiť sa so životom na cisárskom dvore, spoznať architektonické skvosty hlavného mesta vtedajšej Rakúsko-uhorskej monarchie.

      Že neopakovateľné momenty ostali v živých spomienkach žiakov, svedčia aj výpovede niektorých účastníkov zájazdu.

      NIKOLA: „Viedeň má nádhernú architektúru, bohatú a pestrú históriu. Bol to úžasný výlet. Určite by som išla znova.“

      SAŠA: „Krásna a úžasná Viedeň. Extrémne sa mi tam páčilo. Cesta metrom bol ten najkrajší zážitok. Schonbrunn bol prenádherný, plný histórie. Mám väčší obzor z histórie.“

      LINDA: „Nádherné mesto, škoda, že iba na jeden deň. Veľmi zaujímavá a poučná exkurzia. Najviac sa mi páčilo v Prírodovedeckom múzeu.“

      ĽUDO: „Tým, že mám veľmi rád históriu, Viedeň ma nadchla. Schonbrunn nemá konkurenciu.“

      KUBO: „Užili sme si výlet s bohatým programom a skvelými učiteľmi.“

      DARIJA: „Dóm sv. Štefana ma očaril. Keby sa dalo, hneď by som sa tam opäť vrátila.“

      LARA: „Exkurzia do Viedne bola viac než úspešná, sprievodkyňa úžasná. Videli sme Hofburg, odkiaľ vládli Habsburgovci takmer 7 storočí.“

      NINA: „Bol to super výlet. Prvýkrát sme videli Viedeň na vlastné oči. Užili sme si aj osobný rozchod a nákupy na Maria-Hilfe-Strasse.“

      SAŠA: „Viedeň bola super! Prekrásna, priťahujúca ako magnet. Vrátila by som sa tam aj napriek dlhej ceste autobusom.“

      NINA: „Sú tam nádherné parky, čisto, voňavé záhrady, veľkolepé múzeá, fontány, hotely, napr. Sacher. Možno sa tu niekedy vrátim kvôli štúdiu.“

      V neskorých ranných hodinách sme sa unavení, ale zdraví a šťastní vrátili domov. Veľké poďakovanie patrí ved. CA SMARAGD Mgr. Martinke Gajdošovej.

    • Bez drog

      Dňa 9.4.2025  sa žiaci 7. – 9. ročníka stretli s lektorom občianskeho združenia Bezdrog.sk. Spoločne  rozoberali tému: Aký účinok a vplyv majú drogy na myslenie, na osobnosť a tvorivosť. Na konci stretnutia mali možnosť žiaci napísať spätnú väzbu – ako hodnotia toto stretnutie, čo im dalo, čo dôležité si uvedomili.

      Po analýze 137  odpovedí konštatujeme, že prednáška splnila svoj cieľ. Pravda o škodlivosti všetkých drog sa dostáva  k žiakom skôr, ako sa k nim dostanú „falošné“ informácie od ich  akože priateľov alebo drogových dílerov, čo je cieľom preventívnych protidrogových aktivít.

    • Celoslovenské kolo súťaže Jazykový kvet ŤUKNI

      Naši jazykovo nadaní žiaci sa tento školský rok prvýkrát zapojili do súťaže Jazykový kvet ŤUKNI, ktorá má postupový medzinárodný charakter a hneď boli úspešní. Je to súťaž v poviedkovej tvorbe v cudzích jazykoch, v ktorej žiaci rozvíjajú svoju fantáziu, predstavujú svoje originálne nápady a zároveň uplatňujú svoje jazykové znalosti.

      Ich práce hodnotí odborná porota najprv v postupovom kole, z ktorých vyberie tie najoriginálnejšie poviedky, ktoré postúpia do celoslovenského finálového kola. Poviedky našich žiačok Sofie Mastiľakovej zo 7.B v nemeckom jazyku a Jany Šutákovej z 9.A v anglickom jazyku sa dostali do celoslovenského kola, kde obidve získali pekné 3.miesto. Srdečne blahoželáme!

       

      PK CUDZÍCH JAZYKOV

    • Zápis do 1. ročníka pre šk. rok 2024/2025

    strana:

    Novinky

    Kontakt

    • Základná škola Teodora Jozefa Moussona, Michalovce
      T. J. Moussona 4
    • +42156 6441347

    Fotogaléria