Aj v tomto školskom roku sme sa zapojili do medzinárodnej aktivity Global Action Days. Naši žiaci sa v rámci hodín dejepisu, geografie, fenoménov sveta či občianskej náuky bližšie pozreli na prírodu a naše okolie, keďže toto podujatie bolo zamerané na ochranu biodiverzity našej planéty a obnovu ekosystémov.
Hneď v prvej výzve sa žiaci 8. ročníka zamýšľali nad tým, ako vidia náš svet zvieratá, rastliny alebo stromy. Pri tematických vychádzkach zachytili neprimeranú činnosť človeka v prírode z perspektívy zvierat, stromov a rastlín. Vznikli tak neopakovateľné fotografie. Zistili, že problémom je odpad, ktorý ľudia po sebe pri pobyte v prírode zanechávajú, ale aj masívna výstavba a výrub lesov, ktoré produkujú kyslík, spevňujú lesnú pôdu a sú domovom živočíchov.
Siedmaci sa zaoberali pôdou, ktorú skúmali v triede i v teréne. Prostredníctvom rôznych pokusov dokázali, že v pôde žijú živočíchy a nachádza sa v nej vzduch i voda. Skúmali jej štruktúru, vôňu a farbu. Zistili, že vzorky pôdy z rôznych lokalít sa líšia farbou, zložením i kvalitou, no v každej z nich to poriadne žilo, čím sa potvrdila ich hypotéza, že v pôde je život. Všetky svoje bádania zapísali i zakreslili do pripravených pracovných listov.
Na ďalšiu výzvu sa pozreli šiestačky a siedmačky, ktoré vytvorili projekty o tom, ako sa pestovala zelenina a ako sa chovali domáce zvieratá v minulom storočí. Informácie čerpali z rozhovorov so svojimi starými rodičmi. Tí im prezradili, ako skladovali zásoby na zimu aj to, že vodu mali zo studní, pretože verejný vodovod neexistoval. Žiačky touto aktivitou poukázali na to, že je potrebné sa učiť od starších generácií, aby sa mohli budovať silnejšie a odolnejšie ekosystémy.
Poslednej aktivity sa zhostili žiaci VIII.D, ktorí skúmali kvalitu stromov na Hrádku. Zamerali sa hlavne na následky masívneho odlesňovania, budovania asfaltových plôch a nových obytných zón. Následne vyrobili makety „dvoch svetov“ – zalesnenej krajiny a odlesneného územia.
Všetky spomínané aktivity mali za úlohu otvoriť ľuďom oči, aby sa spamätali a neboli ľahostajní k devastovaniu našej prírody a nášho okolia, pretože k ochrane životného prostredia nás zaväzuje aj Ústava Slovenskej republiky.
Mgr. Matúš Burda
PhDr. Jana Husárová
Mgr. Radoslav Sunitra