Deň druhý....náš tábor....
- 3
Denný mestský letný tábor - 1.deň.....
- 4
Hurá prázdniny....
Záver školského roka 2022/2023
- 22
Moussonkáči na cestách
Prázdniny sú už za rohom a určite už každý z vás premýšľa o tom, ako strávi nasledujúce dva letné mesiace. Niekto sa vyberie na dovolenku k moru. Iný možno zase navštívi svetové historické pamiatky. Možno sa medzi vami nájdu aj takí, ktorí vymenia pieskové pláže či šum mora za krásy prírody.
Či už plánujete dovolenku alebo výlet na Slovensku alebo v zahraničí, podeľte sa o vaše zážitky so svojimi kamarátmi. V rámci medzinárodného projektu Siete Pridružených škôl UNESCO sme sa rozhodli vyhlásiť výzvu zameranú na mapovanie pamiatok UNESCO, ktoré počas leta navštívite. Fotografiu aj s krátkym popisom nám môžete poslať na zs1unesco@gmail.com alebo priamo na EduPage. Odborná porota následne ocení najoriginálnejšiu fotografiu, ktorej autor bude ocenený.
Okrem toho vytvoríme z vašich fotografií interaktívnu mapu s názvom "Moussonkáči na cestách", ktorá bude dokumentovať našu cestu za pamiatkami UNESCO. Tešíme sa na vaše fotografie. Prajeme vám leto plné zážitkov.
Školský tím Siete Pridružených škôl UNESCO
Robotika s Emou
- 3
Neodmysliteľnou súčasťou školskej informatiky je robotika. Vďaka príspevku z rodičovskej rady sme na konci minulého školského roka zabezpečili sadu Robotika s Emou – včielky Emy, panely s príkazmi, podložky a nevyhnutné pracovné zošity pre prácu všetkých žiakov 1. stupňa. Žiaci 2. – 4. ročníka konštruovali, riadili a programovali budúce správanie robota na hodinách informatiky.
Žiaci prvého ročníka sa s Emou zoznámili na konci tohto školského roka a dnes úspešne dokončili Prvé kroky – aktivity A - E.. Pri riešení väčšiny úloh pracovali žiaci v tímoch po štyroch alebo po troch, s jednou Emou a podložkou, ktorú chránilo plexisklo, v neustálych diskusiách o spoločnom postupe. Tešíme sa, že si Ema našla cestu ku každému žiakovi 1. – 4. ročníka.
Celoslovenské finále Jazykový kvet 2023
Našim jazykovo zdatným žiakom, ktorí z krajského finále akreditovanej súťaže Jazykový kvet postúpili do celoslovenského kola, sa opäť darilo a získali vo svojich kategóriách pekné umiestnenia. V umeleckom prednese poézie a prózy v ruskom jazyku z cudzojazyčného prostredia získala 1.miesto Darija Medvegyeva zo VII.C.
V nemeckom jazyku v prednese poézie a prózy v prevzatej tvorbe si 2.miesto vybojovala Nina Kobová zo VII.B. V anglickom jazyku naši šikovní tretiaci z 3.A s divadielkom One For All, All For One skončili na krásnom 1.mieste. Víťazom srdečne blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy.
Opäť sa potvrdilo, že učiť sa cudzie jazyky je v súčasnosti dôležité a dobre ovládať aspoň jeden cudzí jazyk je dnes už takmer životnou nevyhnutnosťou. Nezabúdajme teda na príslovie „Koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom“.
PK CJ
Piknik ŠKD
- 36
Exkurzia zážitkov
- 9
7. júna 2023 sa žiaci VI.A, B a sčasti aj VI.D zúčastnili na dejepisno-geografickej exkurzii v netradičnom regióne Slovenska, v BORŠI, v okrese Trebišov.
Začali sme rannou, takmer dvojhodinovou plavbou s poznávaním prírodných krás rieky Bodrog a jej sútokov. Sprievodkyňa sprostredkovala žiakom bohaté informácie o flóre, faune povodia Bodrogu. Zároveň sme videli, kde sa nachádza najnižšie položené miesto na Slovensku s nadm. výškou 94,3 m n.m.
Očakávaný bol pre nás ďalší cieľ exkurzie, a to zrekonštruovaný renesančný kaštieľ v Borši. Obec Borša je známa ako rodisko Františka II. Rákocziho – vodcu posledného protihabsburského stavovského povstania v 18. stor. Vysoko moderné interaktívne expozície prezentujú osobnosť tohto rebela. Dobovo zariadené izby pripomínajú, akoby boli vystrihnuté z dávnej minulosti. Túto zaujímavú expozíciu pod názvom Tri narodenia Rákocziho umelecky dotváral tím študentov budapeštianskej Univerzity umenia a dizajnu za účasti odborníkov. Unikátne artefakty pripomínajú život a pôsobenie Františka II. Rákocziho. Prehliadku sme absolvovali so zanieteným sprievodcom, aj keď je celá interaktívna, tojjazyčne a veľmi výstižne popisná, so zvukovými prehrávkami, videami. Určite sa na prehliadke nikto nenudil.
Na záver sme si dopriali výborný obed v blízkom penzióne. Domov sme sa vrátili plní zážitkov a nových poznatkov.
Mgr. D. Rudášová
Levanduľový deň
Cyklosúťaž
Po stopách vojnovej histórie
- 9
Posledné hodiny dejepisu využili naši deviataci na spoznávanie histórie 2. svetovej vojny v regióne Dukla, Svidník. Slnkom zaliaty 31. májový deň nám doprial splniť všetky naplánované ciele dejepisnej exkurzie.
Našou prvou zastávkou bolo Vojenské historické múzeum vo Svidníku. Centrálna expozícia vo forme dobových autentických fotografií, predmetov žiakom sprístupnila pútavým a atraktívnym spôsobom svedectvo o ťažkých bojoch na severovýchode Slovenska v 1. a 2. svetovej vojne s akcentom na Karpatsko-dukliansku operáciu, partizánske hnutie a oslobodzovanie Slovenska. Zaujímavosťou je, že budova múzea svojím tvarom symbolicky pripomína protitankovú mínu. V parku bojovej techniky vedľa múzea pod holým nebom sa žiaci zoznámili s atraktívnymi vojenskými strojmi – tanky, húfnice, bojové lietadlá, povestná ruská Kaťuša. Hold sme vzdali takmer 9 000 sovietskym vojakom na vojnovom cintoríne v blízkosti parku, kde sa týči cca 40 m vysoký monument sovietskej armády. Je to druhý najväčší sovietsky cintorín na Slovensku. Prvenstvo si drží Cintorín ČA na michalovskom Hrádku.
Ďalším cieľom našej exkurzie bola Dukla – pamätník bitky o Dukliansky priesmyk roku 1944 a cintorín príslušníkov 1.čsl. armádneho zboru. 28 m vysoký pamätník je začlenený do vojenského cintorína, po obvode ktorého žiaci sa oboznámili s bronzovými bustami hrdinov Dukly.
K najsilnejším miestam tohto regiónu patrí Údolie smrti, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov. Na tomto mieste sa týči najväčší nápis na Slovensku s dĺžkou takmer 10 m. Ide o slovenský rekord. Hovorí sa, že je akousi slovenskou verziou amerického nápisu Hollywood. Slnečné počasie nám umožnilo nahliadnuť aj do drevených bunkrov, posedieť si v nich…..Zážitok nadovšetko!
Putovanie podduklianskym regiónom má silnú atmosféru. Naši žiaci mali možnosť stretnúť sa zblízka s históriou a vidieť, ako ťažko bolo vybojovať slobodu svojho národa.
Mgr. Rudášová
Slávnostný zápis do 1. ročníka
Ďalší náš skvost zapísaný do UNESCO
- 6
Dňa 29. mája 2023 sa triedy VIII.B a VIII.C zúčastnili geografickej exkurzie na Morskom oku. Morské oko je tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že ako jediné na Slovensku vzniklo zahradením potoka pri zosuve svahu počas sopečnej aktivity v treťohorách.
Nachádza sa v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a patrí do ochranného pásma územia Vihorlatský prales, ktoré bolo v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO v kategórii Karpatské bukové pralesy.
Dôvodom zápisu boli zachovalé bukové pralesy s vyše 240-ročnými exemplármi. Na brehu jazera sa nachádza prírodná učebňa. Pozostáva zo šiestich exteriérových edukačných hier, ktoré interaktívnou formou sprostredkúvajú nové poznatky, týkajúce sa života rastlín a živočíchov, doby rozkladu odpadov a zásady správania sa v lese. Pobyt v prírode sme si sprijemnili opekačkou.
Mgr. Lýdia Kyselová
Mgr. Matúš Burda
Praha - Matka miest
- 26
Praha s prívlastkami „Stovežatá“, „ Zlatá“, no nazývaná i ako „Matka miest“, sa stala minulý týždeň pre nás - žiakov 8. a 9. ročníka - miestom školského výletu. Stredoveké centrum Prahy je nezabudnuteľným labyrintom kamenných uličiek, starých námestí, tmavých pasáží a nespočetných kostolov, divadiel, národných kultúrnych pamiatok a tisícky stavebných a umeleckých pamiatok.
Hneď v prvý deň nám urobila česká sprievodkyňa zaujímavú prehliadku Malej Strany a Starého Mesta, kde dominujú Chrám sv. Mikuláša, Kostol Matky Božej pred Týnom, Staromestská radnica, Orloj, Kostol Panny Márie Víťaznej či Karlov most. Nezabudnuteľným zážitkom bola pre nás hodinová plavba po Vltave s poučným výkladom o historických pamiatkach a turistických atrakciách Prahy.
Na druhý deň nás upútala a očarila nielen prehliadka interiéru Pražského hradu, výmena stráží a Zlatá ulička pod Pražským hradom, ale aj najväčšia a najvýznamnejšia sakrálna stavba Prahy Chrám sv. Víta či interiér najstaršieho kostola latinského obradu v Čechách Baziliky sv. Jiří. Prechádzka po Karlovom moste smerom na Václavské námestie, ktoré je hlavnou pražskou tepnou, strediskom obchodného aj spoločenského života, bola poslednou bodkou pred naším návratom späť na Slovensko.
V autobuse sme si ešte zasúťažili o najkrajšiu fotku Prahy a získali pekné ceny. Unavení a vyčerpaní, ale očarení krásou českého hlavného mesta a bohatší o nové poznatky z histórie Prahy, sme sa vrátili domov. Už teraz sa tešíme na ďalšie zaujímavé výlety či exkurzie.
Žiaci 8. a 9.ročníka
Spoznávali sme krásy kaštieľa Betliar
- 16
V stredu 24. mája 2023 sa žiaci VI.C a VI.D vydali na cestu spoznávať najnavštevovanejší kaštieľ na juhovýchode Slovenska - Betliar, ktorý bol v roku 1985 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Po vstupe do bývalého sídla Andrássyovcov nás uchvátili priestory, ktoré rodina využívala nielen na prijímanie oficiálnych delegácií, ale aj na súkromné účely.
V každej izbe sa nachádzali ručne vyrobené kusy nábytku a rôzne bytové doplnky. Neobišli sme ani historickú knižnicu s 15 000 zväzkami cudzojazyčnej literatúry. Na stenách sme zase mohli obdivovať množstvo dobových obrazov zachytávajúcich významné postavy šľachtickej rodiny či výjavy z ich života. Nechýbali ani cenné lovecké trofeje.
Po prehliadke interiéru sme ešte nazreli do podzemných priestorov kaštieľa, kde nás pohľad na dve múmie preniesol do obdobia starovekého Egypta. Po prehliadke sme si ešte užili krátku prechádzku parkom s krásnymi záhradnými prvkami a stromami. Nejeden z nás sa zasníval, aké by to bolo byť grófom či šľachtičnou na tomto úchvatnom mieste.
Školský výlet sme zakončili krátkou prehliadkou mauzólea Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí. Z Gemera si odnášame množstvo nových poznatkov a už teraz sa tešíme na ďalšiu exkurziu.
Mgr. Matúš Burda
PaedDr. Mária Vanšovská, MBA
Viac ako peniaze
Naša škola je už desať rokov v programe výučby finančnej gramotnosti Viac ako peniaze. Obsah programu je rozdelený do 9 tematických celkov, ktoré sú zamerané od histórie peňazí, úlohy bánk a ich služieb obyvateľstvu, cez praktické informácie a skúsenosti z oblasti používania kreditných kariet, až po využívanie rôznych foriem úverov a študentských pôžičiek.
Program pripravuje mladých ľudí zvládať riešenia úloh a problémov v oblasti práce s peniazmi, rozvíjať vedomosti v oblasti finančného vzdelávania v podobe tzv. finančnej gramotnosti. Program Viac ako peniaze absolvujú žiaci 8. a 9. Ročníka. Na konci po úspešnom zvládnutí výstupného testu získavajú certifikát od spoločnosti Junior Achievement Slovensko, ktorá pomáha učiteľom rozvíjať u žiakov základných a stredných škôl podnikavosť, ekonomické myslenie, finančnú gramotnosť a zručnosti potrebné pre uplatnenie sa na pracovnom trhu, vrátane digitálnych zručností.
Získané vedomosti mali žiaci možnosť zúročiť dňa 23. marca 2023, keď sa zúčastnili národného kola Európskeho kvízu o peniazoch EMQ 2023. Vytvorili 4 družstvá:
Družstvo 9. B sa umiestnilo na 26. Mieste.
Družstvo 8. B sa umiestnilo na 48. Mieste.
Žiaci 9. A vytvorili dve družstvá, ktoré sa umiestnili na 75. mieste a 240. mieste.
Európsky kvíz o peniazoch je zameraný na zlepšenie finančnej gramotnosti 13 až 15-ročných žiakov a študentov hravou a zábavnou formou. Slovenské národné kolo organizuje Slovenská banková asociácia v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska.
Školská olympiáda 22.5.2023
- 26
Dajme odpadu druhú šancu
- 4
V dnešnej modernej internetovej dobe sú v móde tzv. výzvy. Aj našim školským „ edupageom ” sa v minulom týždni šírila výzva pod názvom DAJME ODPADU DRUHÚ ŠANCU.
Úlohou žiakov bolo spracovať odpadový materiál tak, aby sa dal ešte použiť. Fantázii sa medze nekládli. Žiaci našej školy ukázali, že o odpade toho vedia naozaj veľa a nielen to. Na vlastnoručne zhotovených výrobkoch z odpadového materiálu predviedli svoju tvorivosť, zručnosť, nápaditosť a šikovnosť.
Zo starých riflí a tričiek ušili krásne látkové tašky na nákupy, nepotrebná kravata sa stala peračníkom na ceruzky, zaujala aj lopatka z obalu na aviváž, obaly z pistácií ozdobili krásne svietniky, plechovky a nepotrebné kľúče poslúžili ako zvonkohra, staré tenisové loptičky sa premenili na super odpadkový kôš.
Veríme, že touto aktivitou sme dali odpadu druhú šancu a že sme inšpirovali ďalších k takému nakladaniu s odpadom.
Mgr. Lenka Paľová
Pozvánka na slávnostnú akadémiu